YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Serter'den şok sözler...
CHP'li Serter'den şok sözler...
07 Mart 2012 08:33
CHP'li Nur Sertel, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören kanun teklifi hakkında,' Bu bir intikam yasasıdır. Türkiye'nin, gençlerin geleceğini şekillendirmiyorsunuz, intikam alıyorsunuz.' dedi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ''İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin görüşmelerine bugün 2. madde üzerinden devam edilecek.

Akşam verilen aradan sonra Komisyon Başkanı AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, varılan uzlaşı sonucu, teklifin tümü üzerinde daha önceden söz isteyen milletvekillerine en fazla bir saat, 2. madde üzerinde söz isteyen milletvekillerine de 5'er dakika söz verileceğini ifade etti.

CHP İstanbul Oktay Ekşi, konuşmaların ''hakkın suiistimali değil hakkın ta kendisi'' olduğunu ifade etti ve Nabi Avcı'ya ''demokratik hoşgörülü çizginizi koruyunuz'' dedi.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, önceki oturumda yaşanan tartışmayla ilgili olarak; İçtüzükle örtüşmeyen 5 dakika sınırlamasının, insani refleksle kastı aşan ifadeler kullanmasına neden olduğunu belirterek, ''Keşke böyle olmasaydı'' diye konuştu.

İçtüzük'te, komisyonlarda milletvekillerinin söz süresinin kısıtlanmasıyla ilgili bir madde olmadığını savunan Altay, ''Öfke muhalefete, sabır iktidara yakışır'' ifadesini kullandı. Altay, teklifin oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini söyledi.

AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, ''direnmek haktır ama uzun konuşmalar içeriğe bir katkı yapmadı'' dedi.

Bostancı'nın, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın 2,5 saat süren konuşmasının da ''içerikli ve anlamlı olmadığını'' söylemesi üzerine CHP İstanbul Milletvekili Nur Sertel, ''İstersen konuşmalara not ver. Bu hakkı nereden alıyorsunuz '' diye sordu. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da Bostancı'ya, ''Sizin mesleğiniz nedir  Öğretmen misiniz '' sorusunu yöneltti.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin iktidarı eleştirirken ''muhalefete de bir şey söylemek istiyorum; değerli muhalefetteki arkadaşlar'' sözlerine CHP'lilerin ''Ne zaman iktidara geçtin, hayırlı olsun'' karşılığını vermesi, salonda gülüşmelere yol açtı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, eğitimin siyasilerin değil uzmanların işi olduğunu dile getirerek, ''Uzlaşılarak bu konunun halledilmesi lazım. Oturup uzlaşıp hep beraber milli bir eğitim kanunu çıkarabilirdik, hala da yapabiliriz. TBMM, bunu yapabilecek güçtedir'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Sedef Küçük, yapılan düzenlemelerin alt yapısının hazır olmadığını savundu. ''28 Şubat ile hesaplaşacağız diye çocukların geleceğiyle oynandığını'' öne süren Küçük, ''Eğitim, karşılıklı etkileşimle hayat bulur. Siz bu teklifle etkileşimi ortadan kaldırıyorsunuz'' dedi.


-''yiyecek ya alınır ya alınmaz''-


CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, dün gece hamburger getirdiğini ancak bunların toplantı salonuna alınmadığını anımsatarak, ''Bakıyorum bu akşam elma servisi yapılıyor. Köy ihtiyar heyeti toplantısında bile kurallar geçerlidir. Ya buraya yiyecek içecek alınır ya da alınmaz. Burası Fikri Işık'ın babasının çiftliği değil'' diye konuştu.

İnce, konuşmasından bir süre sonra hamburger getirterek, komisyon salonu dışında dağıttı.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Sertel, ''Bu komisyon bir tiyatro sahnesidir. Bize roller biçilmiştir. Burada piyon olarak kullanılıyoruz. Kafalarda başka projeler var'' iddiasında bulundu.

''Birinci kademenin adının 'ilkokul' ikinci kademenin adının 'ortaokul'' olması yönünde iktidar tarafından önerge verileceğini belirten Sertel, şunları söyledi:

''Bu teklif AKP için bir intikam yasasıdır. Siz Türkiye'nin, gençlerin geleceğini şekillendirmiyorsunuz, siz intikam alıyorsunuz. Başbakan'ın emriyle hazırlanan bu intikam yasasında ne gençlik ne sistem ne de eğitim niteliği vardır. Bu bir rövanş alma yasasıdır. Bu teklif hazırlayanlar niye bu komisyona gelemiyorlar  Çünkü bu faili meçhul bir tekliftir. Sahipleri bile savunamıyor bunu.

Biz el uzattık, yeniden uzatıyoruz. Böyle bir konu bütün partilerin uzlaşısıyla getirilip, çağdaş, bilimsel bir yasa olarak düzenlenmeli. Bunu geri çekin. Oturalım birlikte bilim insanlarıyla birlikte mevcudun üzerinden objektif bir değerlendirme yapalım ve bunu hızla çıkaralım.''


-''olacağı buydu''-


Alt Komisyon Başkanı, AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, söz alarak, eleştirilere karşı şunları söyledi:

''1997 yılında zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasına kimse karşı çıkmadı ama kesintisiz olmasına çok büyük bir kesim karşı çıktı. Bu karar büyük bedellere mal oldu. Asker talimatıyla eğitim 8 yıla çıkarsa olacağı buydu zaten.

Şunu yapmaya çalışıyoruz: İlkokulda tüm müfredat aynı. İkinci kademede giderek artan oranda seçmeli dersler olacak. Talim Terbiye Kurulu geniş bir seçmeli dersler listesi hazırlayacak. Spora yatkın olanlar için daha fazla spor saati olacak. Müziğe yeteneği olanlara müzik programları olur. Dil yeteneğini geliştirmesi için seçmeli saatler olur. Arapça olur, Kuranı Kerim olur... Eğer aile çocuğuna Kuranı Kerim derslerini aldırmak istiyorsa onu alır. Hangi dini inanca sahipse onun eğitimini alır. Mesela Hacıbektaş ilçesinde Alevi inancına mensup vatandaşlar yoğun. Orada biz Sünni İslam anlayışını dayatmayalım.''

Işık, şahsi kanaatine göre Anayasada zorunlu din dersinin olmaması gerektiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, teklifin ''bir hesaplaşma ve rövanş alma yasası'' olduğunu öne sürdü.

Çam, ''Teklif geri çekilmeli ve gözden geçirilmelidir'' dedi.

Komisyon Başkanı Nabi Avcı, bugün saat 11.00'de devam etmek üzere toplantıyı kapattı.

Bugün yaklaşık 10 saat süren görüşmelere teklifin 2. maddesi üzerinde devam edilecek. AA

 

zamanında sendemi intikam aldın?
 // ozkaya
sayın Serter zamanında sendem iinançlı insanlardan intikam aldında bunu rövanş gibi görüyorsun?cumhuriyet tarinden beri inançlı insanlara bu kininiz niye?...
08 Mart 2012 12:38
siz kimden intikam aldiniz oncekinde
 // hayati
Lutfen bu memleketin sizin olmadigini artik anlayin.Demakrasi varsa her sey hur ortamda yapilir.Partinizin ilk kuruldugu yillardan beri despotlugunuz yumusamadi devam ediyor.Memleket icin bir sey yapmadiginiz tarihi kayitlarla sabit.Sadece partizan ve milleti politize ile mahir olup,yine milleti laik-anti laik tasnifinizle bilinmektesiniz.Lutfen sapkanizi cikarii artik,millet sizi ordu zoruyla chp,li medya ile koruyordu.Simdi o ordu yok,medya da dengeleniyor.Sizin yapacaginiz en iyi karar devlet...
07 Mart 2012 23:34
seni oraya getiren parti
 // mehmet yalçın
öğrencileri tek tek ikna odalarına al psikolojik baskı yap. olmadı polis jopuyla zorla başını açtırt. sonra da intikam de. adalet ne zamandan beri sizin literatürünüzde intikam oldu?...
07 Mart 2012 16:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler