YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Selin Sayek Böke büyüme rakamlarına ne dedi?
CHP'li Selin Sayek Böke büyüme rakamlarına ne dedi?
10 Haziran 2016 15:34
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Böke, "GSYH'nin bileşenlerine bakıldığında özel tüketim harcamalarının yüzde 6,9 artarak söz konusu büyümenin en büyük kaynağını oluşturduğu görünüyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "GSYH'nin bileşenlerine bakıldığında özel tüketim harcamalarının yüzde 6,9 artarak söz konusu büyümenin en büyük kaynağını oluşturduğu görünüyor. Buna karşılık net ihracat ve yatırımlar büyümeye katkı yapmadığı gibi gerileyerek büyümeyi azaltıcı bir rol oynuyor" ifadelerini kullandı.

Böke, yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi. Verilere göre, reel GSYH'nin birinci çeyrekte yüzde 4,8 artarak 31 milyar 679 milyon liraya ulaştığına işaret eden Böke, GSYH'nin bileşenlerine bakıldığında ise özel tüketim harcamalarının yüzde 6,9 artarak söz konusu büyümenin en büyük kaynağını oluşturduğunu savundu.

'Büyüme sürdürülebilir değil'

Buna karşılık net ihracat ve yatırımların gerileyerek, büyümeyi azaltıcı bir rol oynadığını iddia eden Böke, "Bu yapıyla büyümenin sürdürülebilir olmadığını bilen kamunun ise günü kurtarmak adına popülist politikalara ağırlık vererek harcamalarını yüzde 10,9 artırdığını görüyoruz. Büyümenin bu niteliksiz yapısı sürdürülemez olduğunun bir göstergesi. Bu büyümenin bir yarını yok." değerlendirmesinde bulundu.

GSYH'nin üretime göre kompozisyonuna bakıldığında da imalat sanayinin yüzde 5,9 büyüdüğünü buna karşılık inşaattaki büyümenin ise yüzde 6,6'da kaldığını vurgulayan Böke, bu durumun iktidarın önceliğinin sanayi değil inşaat olduğunu gösterdiğini öne sürdü.

Güncel verilerin de ileriye dönük olumsuz sinyaller barındırdığını iddia eden Böke, iktidarın 2023 hedeflerinin tutmayacağının da artık kesinleştiğini savundu.


AA

konuşan bana yabancı gelmedi
 // muammer bekaroğlu
bana birilerini andırıyor bu bayan acaba çillerin akrabası falan olmasın,şık bir bayan ama ekonomi bilgisi sıfır,yada buülkeye yabancı galiba türkiyeyi tanımıyor kusuruna bakmayın daha acemi...
11 Haziran 2016 Cumartesi 00:05
rezil
 // ismail kus
siz , basinizda ka.ka. adinda bir baskaniniz olan partililer , sadece akp hükümetleri büyüttü diye , ülkenin büyümesine bile sevinemeyen rezillersiniz....
10 Haziran 2016 Cuma 22:58
chp
 // M.N.A
şu analiz'e bakarmisiniz Allah için. birde ülkeyi yönetmek istiyorlar...
10 Haziran 2016 20:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler