YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Öztrak'tan yemin töreni yorumu
CHP'li Öztrak'tan yemin töreni yorumu
29 Ağustos 2014 12:24
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, cumhurbaşkanı ant içme töreni sırasında partisinin tavrına ilişkin açıklamada bulundu.

Öztrak, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu makama seçildikten sonra AK Parti'nin Olağanüstü Kongresine katılmasını, başbakan ve genel başkanlık görevini sürdürmesini eleştiren Öztrak, "Bu ülkede partisinin amblemini bastonunda taşıyan cumhurbaşkanı olmuştur, partili cumhurbaşkanları olmuştur. Ama hiçbir cumhurbaşkanı anayasanın çizdiği sınırların üzerinden böyle gaddarca geçmemiştir" dedi. 

CHP'nin TBMM Genel Kurulu'nda yapılan cumhurbaşkanı ant içme töreninde anayasanın çiğnendiği bu gelişmelere karşı protesto hakkını kullandığını söyleyen Öztrak, şunları kaydetti:

"Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi 12. cumhurbaşkanını seçen halkın iradesine sonuna kadar saygı gösterilecektir. Yaptığımız cumhurbaşkanının meşruiyetini reddetmek değildir. Ancak seçilmiş cumhurbaşkanından halkın iradesinin tecelli ettiği bu Meclis'te yapılan anayasa ve yasalara saygı göstermesini, demokratik teamüllere uymasını beklemek her bir milletvekiline emanet edilen milli iradeye sahip çıkmanın gereğidir. Dileriz ve isteriz ki dün yaptığımız uyarı dikkate alınsın, 12. cumhurbaşkanı yemine ve anayasanın tüm hükümlerine sadakatle bağlı kalsın. Yine dileriz ve isteriz ki yanlış bağlanan gömleğin ilk düğmesi hemen doğru düğme ile değiştirilsin. Buna halen fırsat vardır."

"Patenti CIA'ye ait, kökü dışarıda 'yeni Türkiye' söylemi" 

Türkiye'nin ekonomik açıdan bir fay hattında olduğunu, bu hattı tetikleyecek bir sistem krizinin acılarla son bulacak bir depreme yol açabileceğini ileri süren Öztrak, "Patenti CIA'ye ait, kökü dışarıda 'yeni Türkiye' söylemi bu kırılganlıkları gizleyemez, örtemez" dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümetinin bugün kurulacağını hatırlatan Öztrak, hükümetin ilk görevlerinin, 12. Cumhurbaşkanına gerekli koruma duvarlarını oluşturmak, yargıdan gelecek herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya mani olmak, cumhurbaşkanına arzu ettiği geniş yetkilerle donanmış başkanlık koşullarını hazırlamak olduğunu ileri sürdü. 

Öztrak, "62. hükümet cumhurbaşkanının talimatlarını yerine getirmekten, borç batağına saplanmış vatandaşlarımızın nefes almasını sağlayacak, dışarıdan yaklaşan ters dalgaya karşı ekonomimizin içsel dayanıklılığını artıracak, rekabet gücümüzü tahkim edecek ciddi reformları yapmaya ve gerekli tedbirleri almaya vakit bulamayacaktır" değerlendirmesinde bulundu. 

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Öztrak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katılıp katılmayacağına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu'nun kararını kendisinin açıklayacağını söyledi. 

Öztrak, Almanya'nın Türkiye'yi dinlediği iddiasıyla ilgili soruyu yanıtlarken de "Almanya Türkiye'yi dinlemiş ama hükümetten hiçbir tepki yok. Adeta Türk hükümeti, yetkilileri, Alman istihbaratının şantajı altında ya da Alman istihbaratına yüklenmekten korkuyorlar. Böyle bir şey olmaz. Bu rezalettir" ifadelerini kullandı. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler