YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Öztrak'tan 'öğrenci evi' eleştirisi
CHP'li Öztrak'tan 'öğrenci evi' eleştirisi
08 Kasım 2013 13:09
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "öğrenci evleri" tartışmasına ilişkin, "Sayın Başbakan gençlerimizin yaşam alanlarına müdahale etmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Başbakan bu alandan derhal çıkmalıdır" dedi.

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kadınların ekonomik hayatta bulunmadığını, kadınların çalışma hayatını katılımının yüzde 31,6 olduğunu belirterek, "Tüm OECD içinde en düşük oran. Kadınlar sadece çalışma hayatında değil, eğitimde de siyasette de yok" ifadesini kullandı.

"Öğrenci evleri" tartışmasına değinen Öztrak, demokrasilerde, hukuk devletlerinde temel hak ve özgürlüklerin kişilerin ve makamların güvencesinde değil, anayasaların teminatında olduğunu vurguladı. Öztrak, şöyle devam etti:

"Nitekim bizim Anayasamız özel hayatın gizliliği ve korunmasını, konut dokunulmazlığını güvence ve teminat altına almıştır. Bu durumda Başbakan'a düşen tek bir şey vardır o da bu teminat ve güvencelere saygı duymaktır. Sayın Başbakan, 18 yaşını aşmış, reşit olmuş, seçme hakkına sahip, hatta seçilme hakkını vermeyi taahhüt ettiği gençlerimizin özel yaşam alanlarına müdahaleyi alışkanlık haline getirmiştir. Başbakan, bu alandan derhal çıkmalıdır.Gözünü, elini, dilini gençlerimizin özel yaşamından çekmelidir."

Öztrak, gençlerin üniversiteye girememekten, girenlerin yurt bulamamaktan, yurtlardaki koşulların, bursların yetersiz olmasından, mezun olanların iş bulamamaktan, işe girebilenlerin aldığı ücretin yetersizliğinden şikayetçi olduğunu söyledi. Öztrak, "Sayın Başbakan, sizin göreviniz bunları çözmek. Bu gençleri zar zor buldukları evlerden etmek değil. Yurt imkanı sağladınız da kullanmadılar mı Ama siz millete hizmetkar olarak seçildiğinizi unutur ve vatandaşa, onun çocuklarına kendi ahlak ve dünya görüşünüzü dayatmaya çalışırsanız, hiç kuşkunuz olmasın millet sizin iş akdinizi yakında fesheder" dedi.

Meclis'in bütçeyi ve harcamaları denetleyebilmesi için gerekli Sayıştay raporlarının sürekli Meclis'ten kaçırıldığını ileri süren Öztrak, hiç bir demokraside Meclis'in bütçe yapma ve bütçeyi denetleme hakkının engellenemeyeceğini kaydetti.

Hükümetin dış politikasını da eleştiren Öztrak, bu politikaların Türk işadamlarının komşu ülkelerdeki yatırımlarını ve ihracatlarını tehdit ettiğini savundu.

Bazı ekonomik verilere de değinen Öztrak, Ağustos'ta reel sektör şirketlerinin döviz açık pozisyonunun 166 milyar dolar olduğunu kaydetti. Enflasyonun beklentilerin oldukça üzerinde geldiğini öne süren Öztrak, "Enflasyon artarken bununla mücadele ile görevlendirilmiş Merkez Bankası'nın alışılmamış para politikasını sürdürmesi Türkiye'yi olumsuz anlamda diğer ülkelerden ayrıştırmaya başladı" diye konuştu.

 

AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler