YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Öztrak'tan istifa yorumu
CHP'li Öztrak'tan istifa yorumu
27 Aralık 2013 13:36
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AK Parti'de başlayan istifaların, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi partisi içinde de sorgulandığına delalet olduğunu savundu.

Öztrak, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 61. Hükümet'in bakanlarının beşte birinin, rüşvet ve yolsuzlukla suçlandığını söyledi.

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun 17 Aralık'ta başladığını ifade eden Öztrak, "Başbakan'ın kibri ve şahsi kaygılarının soruşturmayı önce bir hükümet krizine, daha sonra devlet ve sistem krizine dönüştürdüğünü" ileri sürdü.

Türkiye'de, bugün bir devlet krizi olduğunu savunan Öztrak, "Çünkü Başbakan, kendi siyasi ve şahsi istikbalini kurtarabilmek için devleti devlet, demokrasiyi demokrasi yapan tüm ilkeleri yok etmektedir. Türkiye'de yürütmenin yargıya, yürüyen bir soruşturmaya bu kadar aleni, açık müdahale ettiği başka bir dönem olmamıştır. Başbakan, tüm milletin gözü önünde alenen, anayasa suçu işlemektedir. Soruşturmayı bütün gücüyle siyasileştirmeye çalışmaktadır" diye konuştu.

Öztrak, soruşturmayı yürüten savcıya başsavcı eliyle müdahale edilmesi, kolluk kuvvetlerinin mahkeme kararlarını dinlememesi, savcının soruşturmadan el çektirilmesi, yargıya yapılmış açık bir hükümet darbesi olduğunu ileri sürdü. Öztrak, hükümetin yargıya el koyduğunu iddia etti.

Anayasanın açık olduğuna işaret eden Öztrak, hiçbir gücün yargıya emir ve talimat veremeyeceğini belirtti.

Yürütme ve yargı içinde kural, uyum kalmadığını; savcıların savcılarla, polislerin polislerle, savcıların idareyle karşı karşıya getirildiğini öne süren Öztrak, "Devlette bir cinnet hali vardır. Bu Anadolu'da ikinci fetret devridir" dedi.

Öztrak, Başbakan'ın bir an önce hesap verebilmesi için istifa etmesi gerektiğini ileri sürdü.

Kabinenin içinde uyumun kaybolduğunu savunan Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan'ın istifaya zorladığı bir bakanının Başbakan'ı istifaya davet etmesi, Başbakan'a duyulan güvenin yakın çalışma arkadaşları nezdinde de tükendiğini göstermektedir. AKP'de başlayan istifalar da Başbakan'ın kendi partisi içinde de sorgulandığına delalettir. AKP, yüzde 50'lik oyla bir defa daha siyasi istikrarsızlık yaratmayı becermiş ve Türkiye'yi yönetemeyen bir parti konumuna gelmiştir. Başbakan'ın yaptığı kabine değişikliği bu gerçekleri gizlemez.

Türkiye'de neden politik fırtınayla ekofırtına birlikte kopuyor Bu hükümet, bir yolsuzluk soruşturmasını, devlet krizine dönüştürerek Türkiye'ye yönelik risk algısını her geçen gün artırmaktadır. Türkiye, bu Başbakan ve hükümetin elinde bir çadır, aşiret devleti görüntüsü veriyor. "

Öztrak, ekonomiyi sıcak paraya mahkum eden, rekabet gücünü artıracak reformları yapmayan, ekonominin günlük işleyişine müdahale eden AK Parti'nin, bugün, 2003'te devraldığı programın ve olağanüstü küresel iklimin sunduğu tüm fırsatları heba ettiğini savundu.

11 yıldır iktidar olan AK Parti'nin, faiz ve borç yükünü devletin sırtından alarak, milletin sırtına yıktığını ifade eden Öztrak, "11 yıllık iktidarı boyunca küresel ve yerel sermayeye dünyanın en büyük rant, kar ve faizini aktaran bir iktidar, bugün bu lobileri suçlayarak günahlarını ve ayıplarını örtemez" diye konuştu.

AK Parti'deki istifalara ilişkin bir soru üzerine Öztrak, AK Parti Grubu içinde vicdan sahibi milletvekillerinin de bulunduğunu kaydetti. Öztrak,bunların tablodan rahatsız olduğunu düşündüğünü ifade ederek, istifaların arkasının da gelebileceğini sözlerine ekledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler