YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Öztrak'tan borç eleştirisi
CHP'li Öztrak'tan borç eleştirisi
15 Kasım 2013 13:03
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AK Parti iktidara geldiğinde 1.963 dolar olan kişi başına düşen dış borcun bugün 4.830 dolar olduğunu belirtti.

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Eylül ayı cari açık rakamlarına değinerek, cari açığın beklentileri aşarak 3.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Türkiye'nin hem cari açık hem de net uluslararası yatırım pozisyonu açığı bakımından en kırılgan ekonomilerden olduğunu iddia eden Öztrak, "Para bol ve ucuzken görülmeyen kırılganlıklar, para çekilmeye başlayınca ortaya çıkar" dedi.

Öztrak, Merkez Bankası Başkanı'nın yıl sonu için verdiği 1.92 liralık dolar kuru hedefini anımsatarak, "Enerji Bakanı, 'Merkez Bankası Başkanımızın bahsettiği 1.92 liralık kurların bir an önce oluşması lazım. Enerji sektörünün kuru 1.88 ile 1.92 lira arasındadır' demiş. Bunun anlamı elektrik ve doğalgaz zamlarına hazır olun demek" diye konuştu.

11 yıldır iktidarda olan AK Parti'nin kendi ekonomi politikalarını inkar ettiğini ileri süren Öztrak, iktidarın bu süre içinde yaptığı dış borcun 237,7 milyar dolar olduğunu kaydetti. Öztrak, "İktidara geldiklerinde kişi başına düşen dış borç 1.963 dolardı şimdi 4. 830 dolar. Doğan her çocuk kaşını, gözünü annesinden, babasından, 2.867 dolar ilave dış borcu da Başbakan'dan alıyor" şeklinde konuştu.

Bugün açıklanan işsizlik rakamlarına değinen Öztrak, Ağustos ayında işsizliğin yüksek bir artış gösterdiğini, 1 puan artarak, 9.8'e yükseldiğini söyledi.

Bu oranın 2009 yılı Ekim ayından bu yana görülen en yüksek artış olduğunu ifade eden Öztrak, son 2 aydır işsizlikteki artışın 360 bini aştığını kaydetti.

Öztrak, sanayi üretiminin yüzde 3.8 büyüdüğü, sanayide istihdamın yüzde 4,6 arttığı bir dönemde tarım ve inşaatta çalışanların sayısında gerileme olduğunu belirterek, hizmet istihdamında ise 2011 Mayıs ayından bu yana en düşük artış yaşandığını ifade etti. Öztrak, "Bütün bunlar sanayi üretimindeki yüksek artışa rağmen 3. çeyrekte büyümenin sorunlu olabileceği izlenimini veriyor. Gençlerde işsizlik 1.5 puan, kadınlarda da işsizlik geçen seneye göre 1.3 puan olmak üzere ortalamanın üzerinde artmış vaziyette" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler