YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Özkan, fotoğrafın Türk büyükleri arasında a
CHP'li Özkan, fotoğrafın Türk büyükleri arasında a
CHP'li Özkan, fotoğrafın Türk büyükleri arasında a
11 Ekim 2008 / 19:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, Burdur'un Çavdır ilçesindeki bir okulda Sultan Vahidettin'in fotoğrafının Türk büyükleri arasında asılmasını TBMM gündemine taşıdı. Özkan, bu durumun soruşturulması ve Vahidettin'in vatan haini olup olmadığı ile ilgili bakanlık görüşlerini öğrenmek için soru önergesi gönderdi.


Milletvekili Özkan, soruların Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü gereğince Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istedi. Özkan, "Dengere Köyü İlköğretim Okulu'nda Sultan Vahidettin'in resmi Türk büyüklerinin fotoğraflarının ve yaşam öykülerinin bulunduğu duvarda asılmıştır. Bu amaçla Sultan Vahidettin, bu ilköğretim okulunda öğrenim gören öğrencilere bir Türk büyüğü olarak tanıtılmak istenmiştir. Oysa Ulu Önder Atatürk Büyük Nutuk'ta Vahdettin'i soysuz, alçak ve vatan haini olarak nitelendirmiştir. Üstelik Kasım 1922'de TBMM'nin Vahidettin'in vatan haini olduğuna dair kararı bulunmaktadır." şeklinde açıklamalarda bulundu.


Özkan soru önergesinde ayrıca Çelik'e şu soruları yöneltti: "Anılan okulda Vahidettin'in Türk Büyüğü olarak tanıtılması amacıyla resminin okul duvarına asılmasını uygun buluyor musunuz? Bu olayla ilgili olarak Bakanlığınız nezdinde bir soruşturma açılmasını düşünüyor musunuz? Bu konuyla ilgili olarak Bakanlığınız görüşlerini kamuoyu ile paylaşır mısınız?" (

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler