YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Oran'dan 2014 beklentisi
CHP'li Oran'dan 2014 beklentisi
30 Aralık 2013 12:30
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 2014'te üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün yaşama geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul merkezli operasyonun başlamasının ardından yürütme organı üyeleri ve Başbakan RecepTayyip Erdoğan tarafından pek çok açıklama yapıldığını belirtti.

Özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) kurulduğu, tutuklu yargılama süresinin 10 yıla çıkartıldığı 2005 yılından bugüne kadar 8 yılın geçtiğini anlatan Oran, "Bu 8 yılda Yürütme Organı üyelerinin tamamı ÖYM'lerde görülen tüm davalara destek vermiş, tutuklanan gazetecilere, subaylara, öğrencilere, memur ve akademisyenlere 'terörist' demiştir" ifadesini kullandı.

"Bugün ortaya çıkan durum nedeniyle bu mahkemelerde görülen Ergenekon, Balyoz,3 Temmuz, Casusluk ve diğer tüm davaların yeniden görülmesi gerekmektedir"görüşünü savunan Oran, bu davalarda adil yargılanma hakkının korunmadığını öne sürdü.

Türkiye'de bağımsız, tarafsız, adil bir yargı kurulması gerektiğini savunan Oran, "2014, üstünlerin hukukunun değil hukukun üstünlüğünün yaşama geçirileceği bir yıl olmalıdır" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler