YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Okay: Bu bir gözdağı
CHP'li Okay: Bu bir gözdağı
07 Haziran 2010 14:15
CHP Genel Başkan Yardımcısı Süha Okay, Ergenekon soruşturması kapsamında 4 savunma avukatının gözaltına alınmasını eleştirdi: Bu yapılan bir gözdağı ve savunmaya baskıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun imzalı yazısıyla örgütlerin tüzük uyarınca il başkanı seçme hususunun bir süre için askıya alındığını bildirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Okay, düzenlediği basın toplantısında, MYK toplantısında ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

MYK'nın bundan sonra pazartesi günleri toplanacağını ve grup başkanvekillerinin de toplantıya katılacağını açıklayan Okay, böylece MYK'da parlamento çalışmalarının da ele alınacağını aktardı.

MYK toplantısında, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu yaptığı Trakya ve Çanakkale gezilerinin değerlendirildiğini anlatan Okay, gezilerde ''bir seçmen patlamasıyla karşılaştıklarını'', ilginin ''vatandaşın iktidar alternatifinin artık CHP olduğunu'' ortaya koyduğunu ifade etti. Okay, gezilere ilişkin TRT'nin yaptığı yayınları da eleştirdi.

Okay, toplantıda ekonomi ve dış politika konularının da ele alındığını, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu Tokat ve Amasya illerini ziyaret etmesinin öngörüldüğünü anlattı.

CHP'ye katılımların sürdüğünü de ifade eden Okay, yarın yapılacak grup toplantısında bağımsız milletvekilleri Hüseyin Pazarcı ve Harun Öztürk'ün partiye katılacaklarını açıkladı.  

Okay, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında 4 savunma avukatının tutuklanmasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soru üzerine Okay, bunun ilk olmadığını, soruşturma kapsamında daha önce de savunma avukatlarının tutuklandığını ifade etti. Bunun savunmaya yönelik bir saldırı olarak değerlendirilebileceğini söyleyen Okay, ''Bir gözdağıdır, savunmaya bir baskı olarak düşünebiliriz'' dedi.

Okay, Parti Meclisi (PM) üyesi Gürsel Tekin'in eski görevi İstanbul İl Başkanlığına geri dönmesine ilişkin tartışmalar hatırlatılarak, MYK toplantısında bir atama olup olmadığının sorulması üzerine şöyle konuştu:

''İstanbul ve Bitlis il başkanlarımız PM üyesi oldu ama nedense medyanın gündeminde İstanbul il başkanımız var. MYK toplantısında İstanbul İl Başkanlığıyla ilgili hiçbir görüşme olmadı. Siyaseti bireylerin siyasi beklentileri üzerinden değil, partinin ideoloji ve çalışma programı üzerinden götürmeyi doğru buluyoruz. Sayın Genel Başkanın yazısıyla örgütlerin tüzük uyarınca il başkanı seçme hususu bir süre için askıya alınmıştır. Bundan sonraki süreçte örgütlere bu yetki verilirse o çerçevede örgütler kendi içerisinden bir il başkanı seçilebileceği gibi bu konuda Sayın Genel Başkan ile danışarak da il başkanlığıyla ilgili bir tasarruf gelişebilir. Ancak bu MYK toplantısında hiçbir şekilde boşalan il başkanlıklarıyla ilgili bir husus görüşülmemiştir.''

Okay, bir başka soruyu yanıtlarken de Türkiye'nin seçim sürecine taşındığını, bu nedenle talimatın süresinin çok uzun olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Toplantıda, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere yönelik saldırısının da gündeme geldiğini belirten Okay, bu konuda CHP'nin ilk açıklamalardaki tavrının değişmediğini bildirdi. Okay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye yönelik ''Tel Aviv'in avukatlığı'' sözlerini anlamakta güçlük çektiklerini ifade ederek, ''Çünkü Sayın Başbakan son siyasal gelişmeler çerçevesinde ya anlama sıkıntısı ya da algılama sıkıntısı çekiyor. 'Tel Aviv'in avukatlığı' sözü laf olsun beri gelsin diye söylenmiş bir söz olmaktan öte değil'' diye konuştu.

Okay, Anayasa değişikliğinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuruya ilişkin soruyu yanıtlarken de yüksek mahkemenin çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Okay,raportör raporuna ilişkin olarak ise ''Bugüne değin Anayasa Mahkemesinin raportörlerinin verdiği rapor doğrultusunda çıkan pek bir karar da görmedik'' dedi.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler