YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Koç'tan anayasa açıklaması
CHP'li Koç'tan anayasa açıklaması
13 Nisan 2013 17:08
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, anayasayla ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Anayasa konusundaki kırmızı çizgilerimiz türlü suçlamalara, türlü çarpıtmalara rağmen çok açık ve nettir. İlk 4 madde vazgeçilmezdir. Türk milleti tanımı, anayasanın girişinde mutlaka yer alacaktır" dedi.

Koç, partisinin Samsun İl Başkanlığı'nca bir tesiste düzenlenen "Türkiye'nin Gündemi" isimli konferansa katıldı.

Burada çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Koç, süreçle ilgili CHP'nin, her partiden eşit sayıda milletvekilinin katılımıyla siyasal uzlaşma zemini kurulması önerisinde bulunduğunu anımsattı.

AK Parti'nin "akil adamlar" konusunda "CHP'nin destek vermediği" yönünde açıklamaları olduğunu ileri süren Koç, "Biz senin politikalarının pazarlanması için adam tayin edelim demedik. Devlete memur tutalım demedik. Gerçekten akil adam derken, kendi alanında önder, vicdanını, siyasi görüşünü, kalemini, sanatını Başbakana kiraya vermemiş insanlar dedik. Gerçekten akil insanlar dedik" ifadesini kullandı.

"Herkesin kökeni ve inancı, şerefidir, onurudur"

Türkiye'de Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayanlar olduğu gibi, Karadeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu, ve Akdeniz bölgelerinde de yaşayan yurttaşlar olduğunu belirten Koç, çözüm için, bütün vatandaşların makul görebileceği, tartışılabilir bulabileceği, kabul edebileceği önerilerin, milletin önünde tartışılması gerektiğini savundu.

Koç, hiç kimsenin kan ve gözyaşı akmasını istemediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Herkesin kökeni ve inancı, şerefidir, onurudur. Bunu eski sayın genel başkanımız da söylüyordu, sayın Kemal Kılıçdaroğlu da söylüyor, bizler de söylüyoruz. İnsanın zenginliğidir. Herkesin köküne, kökenine saygımız sonsuz. İnsan Allah'ın yarattığı en yüce varlık, kutsal ama burada bir kader birliği yapmışız, bu ülkenin bir coğrafi adı var, Türkiye. Bu Türkiye'nin siyasi bir adı var, Türkiye Cumhuriyeti devleti. Bu ülkenin içinde yaşayan bir de millet var, o milletin adı da köken ne olursa olsun, inanç ne olursa olsun aynı kaderi paylaşan, eşit hukuku paylaşan Türk milleti."

Haluk Koç, "Anayasa konusundaki kırmızı çizgilerimiz türlü suçlamalara, türlü çarpıtmalara rağmen çok açık ve nettir. İlk 4 madde vazgeçilmezdir. Türk milleti tanımı, anayasanın girişinde mutlaka yer alacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucu iradesi, anayasanın başlangıç bölümünde yer almak zorundadır" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler