YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Keskin'den muhtarlar için kanun teklifi
CHP'li Keskin'den muhtarlar için kanun teklifi
07 Mayıs 2014 11:30
CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, köy ve mahalle muhtarlarının sigorta primi ve devlet katkısının, muhtarlık ödeneğinden kesilmeden devlet tarafından ödenmesi için kanun teklifi verdi.

Keskin, Muhtar Ödenek ve Soysal Güvenlik Yasası ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklife göre, köy ve mahalle muhtarlarının, sigorta primi ve devlet katkısı, il özel idarelerince muhtarlık ödeneğinin ödendiği her ayın 15. günü muhtarlık ödeneğinden kesilmeksizin ayrıca tahakkuk ettirilerek SGK'ya ödenecek.

İl özel idareleri,ödedikleri sigorta primi ve devlet katkısını takip eden ayın birinci günü tahakkuk listelerine dayalı olarak İçişleri Bakanlığı'ndan isteyecek. Bakanlık en geç 15 gün içinde il özel idarelerinin muhtarlar için ödediği sigorta primi şahıs hissesi ve devlet katkısı tutarını, il özel idarelerine aktaracak.

Mahalle muhtarları,2008 yılı için 15 gün, 2009 yılı için 16 gün ve takip eden yıllar için birer gün artırılarak prim ödeyip, her ay için 30 gün üzerinden sigortalı sayılan köy muhtarları gibi bu haktan yararlanacak.

Teklifin gerekçesinde, muhtar ödeneğinin gösterge rakamı 5.700 puandan 11.400 puana çıkarılarak net ödenek tutarının 877 TL'ye yükseltildiği anımsatılarak, "Sigortalı sayılmayı gerektirecek bir çalışması bulunmayan veya bu kapsamda aylık ve gelir almayan köy ve mahalle muhtarları, sigorta primi ve devlet/işveren katkısını muhtar ödeneğinden ödemek durumunda kalmaktadırlar" denildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler