YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Kart'tan 'anayasa' açıklaması
CHP'li Kart'tan 'anayasa' açıklaması
13 Kasım 2013 16:18
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "CHP, bu anayasa zeminini tıkamış gibi bir algıyı yaratılıyor.'' dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, "CHP, bu anayasa zeminini tıkamış gibi bir algıyı yaratılıyor. Bunun üzerinden siyaset yapılması hedefleniyor. Bu noktada siyasi iktidara, tutarlı olmak noktasında bir kez daha uyarılarımızı yapacağız" dedi.CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2014-2015 yıllarında yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin yapılacağını belirterek, bu seçimlerin sonuçlarının Türkiye’nin yakın tarihini doğrudan etkileyeceğini ifade etti.

AK Parti iktidarlarıyla birlikte millet iradesinin iktidar eliyle iğfal edildiği bir dönemin yaşandığını iddia eden Kart, "Muhtelif yöntemlerle kendisine haksız oy temin eden ve bunu devlet eliyle kurumsal hale getiren siyasi iktidar, kanunsuz emir ve talimat yoluyla suç işlettiği vatandaşlar ve memurlar için af düzenlemesi getirerek, aslında illegal bir yapıyı oluşturmuştur" dedi.

Kart, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 133. maddesi ila 172. maddeleri arasında ’seçim suçları ve cezaları’ düzenlemelerinin yapıldığını söyleyerek, seçim suçları arasında seçimi kaybettiği için silahlı gruplar ile sandığı alıp kaçırma, bu nedenle seçimlerin yenilenmesine yol açma, sahte seçmen kütüğü düzenleme, mükerrer kayıt düzenleme, haksız oy teminine yol açma, oy sandığını çalma, ölü insanlara oy kullandırma gibi suçların olduğunu bildirdi.

"CHP, Anayasa zeminini tıkamış gir algı yaratılıyor"

Açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Kart, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarına ilişkin, "Kabul etmek gerekir ki özellikle son 2-2,5 aydan bu yana Anayasa Uzlaşma Komisyonu istenilen verimlilikte çalışamıyor. Bu konuda CHP olarak rahatsızız, o zeminin çok önemli olduğunu ve bu zeminden üretimin çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bir tıkanma yaşıyoruz. Bunu nasıl verimli hale getiririz bunları konuşacağız" dedi.

Siyasi iktidarın tutumu, samimi ve dürüst olmasının önemli olduğunu anlatan Kart, siyasi iktidarın aslında ikili olarak yasalaşma girişimiyle teklif getirildiğini söyledi. Komisyonun 2 yıldır çalıştığını hatırlatan Kart, "CHP, bu anayasa zeminini tıkamış gibi bir algıyı yaratılıyor. Bunun üzerinden siyaset yapılması hedefleniyor. Bu noktada siyasi iktidarı tutarlı olmak noktasında bir kez daha uyarılarımızı yapacağız. Meclis Başkanı’nın üstüne düşeni yapması gereğini bir kez daha söyleyeceğiz" diye konuştu.

"Mutabık kalınan maddelerin kamuoyu gündemine açılması gerekiyor"

Kart, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Başkanın bu anlamda görevi çoktur. Yasalaşma aşamasına gelmişiz bunları konuşuyoruz ama orada hala o blokaj duruyor. Ortaya çıkan taslağın, mutabık kalınan ve kalınamayan maddelerin kamuoyunun gündemine açılması gerekiyor. Bunun şimdiye kadar çoktan yapılmış olması gerekirdi. Taslağın kamuoyunun görüşüne açılması, sivil toplum kuruluşlarının bize ve önerileri ulaştırmalı. Meclis Başkanı’nın görevini yapmadığını görüyoruz."

Bu platformda bir şeylerin ortaya çıkması ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun ayakta durması gerektiğine inandıklarını kaydeden Kart, "Maddeler üzerinde değil, bölümler üzerinde bir yasalaşma söz konusu olabilir. Temel hak ve özgürlükler ve yargı olmak üzere iki bölüm üzerinden bir yasalaşmayı sağlamak mümkün. Bu yasalaşmanın dörtlü mutabakatla yapılması gerekiyor, yoksa Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun bir anlamı kalmaz" şeklinde konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler