YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li kadınlar buna çok sevindi
CHP'li kadınlar buna çok sevindi
09 Mart 2012 14:28
CHP'nin parti tüzüğünde yapılan değişiklik en çok da CHP'li kadınları sevindirdi.

CHP'nin 26 Şubat'ta gerçekleştirilen 16. Olağanüstü Kurultayı'nda kabul edilen yeni tüzüğüyle artırılan ''kadın kotası'', partinin kadın kollarınca olumlu karşılandı.

CHP Kadın Kollarınca hazırlanan ''Kadın Bülteni''nin altıncı sayısı yayımlandı. İlk beş sayısı 8, bu ay ise 16 sayfa yayımlanan bültende, en fazla yer alan konu ise 16. Olağanüstü Kurultay'da kabul edilen yeni tüzükle artırılan ''kadın kotası'' oldu.

Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kollarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, bültendeki değerlendirmesinde, Kurultay'da, örgüt yapısını ve çalışma ilkelerini belirleyen CHP tüzüğünün değiştiğini, uygulamada sıkıntı yaratan çok sayıda hükmün yanı sıra cinsiyet ve gençlik kotası gibi hak genişletici düzenlemelere gidildiğini ifade etti. 


-''Yakında partide erkekler kota isteyecek''-


Bültenin, ''Kadın kotasının artışı, erkekleri korkuttu'' başlıklı 3. sayfasında, ''yüzde 33 kadın kotasının, partinin erkek üyeleri arasında espri konusu olduğu'' belirtiliyor.

 CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel'in ''Yakında partide erkekler kota isteyecek'' dediği ifade edilirken,

Birgül Ayman Güler'in ise ''Tüzükte yüzde 33 cinsiyet kotası olarak geçiyor. Erkekler devrimden memnun. 'Partide azınlığa düştüğümüzde cinsiyet kotası gibi bizi koruyacak bir madde var' diyorlar. Milletvekilli seçimlerinde 26 adaydan 8'i kadın olacak. Yerel yönetim seçimlerinde kadının cesaretlendirilmesi amacıyla eğitim vereceğiz'' şeklindeki sözleri yer alıyor.

Sayfada Balıkesir, İzmir, Manisa ve Osmaniye il kadın kollarının kotayla ilgili düzenledikleri toplantılar ve görüşleri de belirtiliyor.


-Kadınlar siyasette daha fazla yer alsın çağrısı-


Bültende, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan da ''Her düzlemde yüzde 33 kadın'' başlığı altında görüşlerini açıklıyor ve kadınlara siyasette daha fazla yer almaları konusunda da çağrıda bulunuyor.

CHP'nin 16. Olağanüstü Kurultayı'nda kabul edilen ve 1 Mart'ta yürürlüğe giren yeni tüzüğünde, milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tespitinde ve parti organları üyeliklerinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanması kararlaştırılmıştı.

Yeni tüzüğe göre, milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tespitinde ve parti organları üyeliklerinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde ise yüzde 10 gençlik kotası uygulanacak. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler