YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li İnce'den Reşit Galip açıklaması
CHP'li İnce'den Reşit Galip açıklaması
10 Ekim 2013 13:41
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, andın yazarı Reşit Galip'in yaşamının, ahlak ve erdemin timsali olduğunu belirtti.

İnce, yaptığı yazılı açıklamada, Reşit Galip'in kuruluş tarihinin önemli isimlerinden olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Galip hakkında söylediği sözleri eleştiren İnce, şu görüşleri savundu:

"Galip hakkında bizzat Başbakan tarafından telaffuz edilen cümlelerle, ulusal tarihimize karşı kin ve nefretin cehaletle, iftiralarla süslenmiş halinin nasıl bir seyir izlediğini hep birlikte görmekteyiz. Türk ve Türklüğe Damat Ferit'in ünlü Milli Eğitim Bakanı Rumbeyoğlu Fahreddin kesilen yardımcısının hali ise içler acısıdır. Türk ve Türklüğe Damat Ferit'in ünlü Milli Eğitim Bakanı Rumbeyoğlu Fahreddin kesilen yardımcısının hali ise içler acısıdır. İnsanları, tarihe yaptıkları kaydeder. Ulusumuzun bu devrimci kahramanına, devlet adamına uzanan dillerin bugün yaptıkları ile elbette Reşit Galip'in yaptıkları bir arada anılamaz."

İnce, Reşit Galip'in tıbbiye öğrencisiyken Balkan ve Kafkas cephelerine katıldığını, bütün yaptıklarıyla varlığını gerçek anlamda vatanına ve ulusuna armağan ettiğini anlattı.

"İddialar saçmalıktan ibaret"

Düşünce ve eylem adamı ololarak nitelediği Galip'in 11 aylık kısa Milli Eğitim Bakanlığı dönemindeki icraatlarıyla Türk tarihinin unutulmaz isimlerinden biri olduğunu ifade eden İnce,onun hakkındaki iddiaların kendileri açısından saçmalıktan ibaret olduğunu belirtti.

İnce, Reşit Galip'i ırkçılıkla itham etmenin, cehaletin nasıl bir yol aldığına kanıt olabileceğini ileri sürerek, "Reşit Galip, Atatürk ilkelerini en iyi anlamış ve açıklamış, uygulamış önemli aydınlarımızdan biridir. Onun milliyetçilik anlayışı, vatan ve ulusuna kendini adama, vatan ve ulusunu yüceltmek için çalışmaktır. Çalışmak, onun siyaset anlayışının vazgeçilmez anahtar sözcüğüdür" dedi.

Muharrem İnce, "Onu kafatası ölçen biri olarak göstermeye çalışanlar, o günün antropolojisinde insanın tarihsel gelişiminde kullanılan bir aleti kullandı diye suçlayanlar, bugün insan soyunun DNA ile tespitine, İnsanın tarihsel evriminin DNA üzerinden araştırılmasına acaba ne derler " sorusunu yöneltti.

Reşit Galip'in yaşamının, ahlak ve erdemin timsali olduğunu belirten İnce, şu ifadeleri kullandı savundu:

"Onun ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi isteyenlerden olduğu doğrudur. Ancak ezanı bizzat kendisinin Türkçeleştirdiğini söylemek ise sadece sallamaktır. Dini zimmetine geçirmiş bu zavallıların, bir Müslümanı öldürerek onun kalbini yiyenleri dost örgütler kategorisinde gördüğünü, 1,5 milyon Iraklı Müslümanın ölümüne sebep olanlara duacı olduklarını biz çok iyi biliriz. Reşit Galip'in dindarlığına, dini anlayışına dil uzatmak bu kişilerin gerçekte kim olduklarını bize çok iyi anlatmaktadır.

Tıbbiyenin 4. sınıfında cephelere koşan, İstanbul işgal edildiğinde sokaklarda işgale karşı bildiri dağıtan, Darülfünun'daki asistanlık görevini halkına hizmet için tereddütsüz bırakan, Kafkas Cephesinde hastalanan bir kahramana dil uzatanların vatan için ölenler hakkında 'kelle', 'üç beş Mehmet öldü diye Meclis toplanmaz' dediklerini çok iyi biliriz."

 

AA

YORUMADA GEREK YOK YÜRÜ
 // YÜRÜ
YÜRÜ ANCA GİDERSİN. YÜRÜDE ENSE TRAŞINI GÖRELİM...
10 Ekim 2013 Perşembe 15:06
14:07
 // RUH HASTALARI GALİP GELEMEZ
Bu reşit denilen mason, o kadar türklükle kafayı sıyırmıştır ki, Peybamber Efendimiz'in nesebine dil uzatıp, O'na türktür deme gafletinde bulunmuş, eline cetvet gönye alıp, kafatası ölçmüş ve mübarak Ezanın aslını bozup, türkçeleştirmeye çalışmış, yetmemiş, faşist bir metni ufacık çocuklara and diye zorla okutmuştur. Chp ye gelince, Sisi ve Esad'ı destekleyen bir zihniyet, neden bu haini desteklemesin ki. Galip masonu da zaten chpli idi....
10 Ekim 2013 14:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler