YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li İnce'den Başbakan'a eleştiri
CHP'li İnce'den Başbakan'a eleştiri
03 Ağustos 2014 17:45
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Devletin imkanlarıyla milletin adayı olunmaz" dedi.

İnce, CHP Bursa il yönetim kurulu üyelerinden Ramazan Kamyan'ın oğlunun sünnet törenine katıldı. CHP İl Başkanı Metin Çelik ile birlikte tören alanına gelen İnce, oynayanların yanına giderek halayın başına geçti.

Bir süre "Vardar Ovası" türküsü eşliğinde halay çeken İnce, tören çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, "Vardar Ovası'nı Bülent Arınç'a ithafen oynadım. Bursa milletvekili Vardar Ovasını küçümsüyor. Bursa milletvekilinin Vardar Ovasını oynaması lazım. Bilmesi lazım, o kültürü bilmesi lazım. Ben o kültürün bir çocuğu olarak Bursa milletvekili değilim ama komşu ilinizin milletvekiliyim. Vardar Ovası ve Drama Köprüsü'nü Bülent Arınç'a armağan ediyorum" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Başbakan'a yapılan bağışlar geçtiğimiz günlerde twitter hesabından yayınlandı, siz ne söylemek istersiniz? sorusu üzerine İnce, şöyle konuştu:

"Teyzenin videosunu gördün mü? Videosu çıktı yeni, hani teyze kefen parasını bağışlamış. Teyzenin dünyadan haberi yok, nereye gittiğini bilmiyor teyze. 'Teyze Tayyip Erdoğan...' diyorlar, 'Ne bilmiyorum, beni buraya getirdiler' diyor. Çaycı 9 bin lira bağışlamış filan, Tayyip Erdoğan'a para bağışlayanların yarısından çoğu korkusundan bağışlıyor. Yarısı da o paranın on katını geri çıkarmak için yapıyor. Onlar da devletin parası biliyor musunuz? Devletin imkanlarıyla milletin adayı olunmaz. Devletin imkanlarını bırakırsın, adam gibi gelirsin yarışırsın, o zaman milletin adayı olursun. Devletin adayı o. Ekmeleddin İhsanoğlu milletin adayı."

Muharrem İnce, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili Yalova'daki durumu sorması üzerine Yalova'da 1 Haziran'da tekrarlanan yerel seçimleri hatırlatarak, şu cevabı verdi:

"Bütün bilboardlar, bütün apartmanlar, bütün kaçak inşaatlar, hepsinde Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti adayının resmi vardı. Para onlardaydı, afiş onlardaydı. Araç onlardaydı, devletin imkanları onlardaydı. Ne oldu? Yalova'da bunları taklaya getirdik. Şimdi Türkiye'nin her yerinde Tayyip Erdoğan'ın afişleri, devletin parası, devletin uçağı, devletin helikopteri. Devletin imkanlarının tümünü arkasına almış yarışıyor. Ben sesiz çoğunluğa inanıyorum. Bu millet 1 Haziran'da Yalova'da nasıl devleti yendiyse, 10 Ağustos'ta da yine devleti yenecek. Şundan dolayı yenecek, bu adamın, bu Sayın Erdoğan'ın, adam dedim kusura bakmayın, plakası sahte. Kabadayılığı sahte, "one minute"u moderatöre demiş o.

Golü sahte, golü de biliyorsunuz ayağına veriyorlar pası kaleci kenara çekiliyor. Plaka, gol, kabadayılık sahte. Bu millet 10 Ağustos'ta bunu sandığa gömecektir ben buna inanıyorum. 1 Haziran'da Yalova'da böyle olacak dediğimde başlangıçta bana kimse inanmıyordu biliyor musunuz? Benim partili arkadaşlarım dahi inanmıyorlardı. 'Göreceksiniz, devletin gücünü yeneceğiz Yalova'da' dedim, yendik. Göreceksiniz bu Tayyip Erdoğan sandıkta kalacak."

Recep Tayyip Erdoğan'ın İzmir mitinginde yaptığı konuşmaya da değinen İnce, şunları söyledi:

"Utanmazlığa bak, dün 'ben Sünni'yim, sen Alevisin' diyor. Demirtaş'a dönüyor, 'sen Zaza'sın' diyor. Bu ne utanmazlıktır, Türkiye'de siyasette, hiç 'Ben Sünniyim, ben Aleviyim, sen Zaza'sın sen Kürt'sün' bu tür açıklamalar hiç duyan oldu mu bugüne kadar. 'Ben Sünni'yim diyor, sen Alevi'sin. Ey Tayyip Erdoğan. Ben de Sünni'yim ama senin gibi Sünni'den utanıyorum. Senin gibi Sünni olur mu? Bir insanın Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Boşnak olması önemli değil. Adam olması önemli adam. İnsan olacaksın önce. Sünni olmuşsun ama adam olamamışsın. Önce adam ol, bunlar çok yakışıksız şeylerdir. Siyasetçi bu dili kullanmaz.

Ben göçmen bir ailenin çocuğu olarak gelirim, folklorumu kullanırım, o kadar. Orada sınırlıdır benim kökenim. Folkloru, şarkısı, müziği. Devletin yönetiminde böyle şeyler olmaz. Bir Başbakan, Cumhurbaşkanı adayı, nasıl çıkar da 'Sen Zaza'sın, sen Alevi'sin' der. Utanmazlıktır bu, terbiye sınırlarını zorlamaktır bu. Ortaçağ'da yaşıyor bu adam. Bölücülüktür bu, Ortaçağ'da yaşayan bu kafadan Cumhurbaşkanı olmaz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler