YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li İnce: Bayrağı indiren sizsiniz!
CHP'li İnce: Bayrağı indiren sizsiniz!
10 Haziran 2014 23:53
HP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, bayrak indirilmesi olayıyla ilgili olarak sert açıklamalarda bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, bayrak indirilmesi olayıyla ilgili, "1940'da ders kitaplarına giren bayrak şiirini, 72 yıl sonra 2012'de kaldıran sizsiniz. Bayrağı indiren sizsiniz. Yani reklamda kullandınız ama ders kitabından çıkaran sizsiniz"" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "yeni yargı paketi" olarak bilinen, Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın ikinci bölümünün görüşmelerine devam ediliyor.

İnce, önerge üzerine yaptığı konuşmada, bayrak indirme olayına değinerek, "Bayrağı reklam filminde oynatmak, göstermek mi önemlidir, yoksa gönderdeki bayrağa sahip çıkmak mı önemlidir " diye sordu.

Türk ordusuna kumpas kurulduğunu ve bayrağın asıl o zaman indirildiğini savunan İnce, şu ifadeleri kullandı:

"Çakmak salonunda masanın baş köşesinde oturup, 'ben protokolü değiştirdim' deyip bugün de Sayın Bozdağ, 'orada bayrağı ben mi indireceğim  Gitsin askerler indirsin' diyemez. Çakmak salonunda caka satarken iyi, buraya geldi mi yok. Karada, denizde, havada her yerde onurumuzu kırdınız. Suriye uçağımızı düşürdü, misliyle cevap verecektik, havada onurumuzu kırdınız. Askerlerimizin başına çuval geçirildi  'Nota verecek misiniz ' diye sordular Sayın Başbakan'a. 'Ne notası, müzik notası mı ' dedi. Karada da onurumuzu kırdı. Gemimizi vurdular, tazminat alacaktık, özür dileyeceklerdi. Hiç bunlar olmadı. Denizde de onurumuzu kırdılar. Şimdi devam ediyor, bayrak tartışması. O bayrağı indiren sizsiniz."

CHP döneminde 1940 yılında Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiirinin ders kitaplarına konduğunu belirten İnce, "1940'da ders kitaplarına giren bayrak şiirini, 72 yıl sonra 2012'de kaldıran sizsiniz. Bayrağı indiren sizsiniz. Yani reklamda kullandınız ama ders kitabından çıkaran sizsiniz" diye konuştu.

Askerin bayrağı indirmeye teşebbüs edene müdahale etmekten neden çekindiğini sorgulanması gerektiğini belirten İnce, "Kıbrıs'ta bayrağı indirmek istediler, gereği yapıldı. Bunu hepimiz gördük, izledik. Peki asker niye çekiniyor, müdahale edemiyor da şimdi ucuz kabadayılık yapıyoruz, 'gereği yapılabilir'miş. Bülent Arınç, açıkça söylüyor zaten; 'sabır ve siyasi iradeye bağlılık' diyor. Neden çekiniyor asker  Kıbrıs'ta neden çekinmedi, Diyarbakır'de neden çekindi  Neden çekindi  Sizden çekindi. Ona da 'paralelci' mi diyecektiniz, 'kumpas kuruyor' mu diyecektiniz. Suçlayacaktınız" değerlendirmesinde bulundu.

"Burası Yeni Zellanda değil"

AK Parti'nin bütün kurumları çökerttiğini, devlet geleneklerini yok ettiğini ileri süren İnce, "Bundan hepimiz zarar göreceğiz. Bu çatıyı hepimizin üstüne çökertiyorsunuz, farkında değilsiniz. Bugün çuval geçirirler, yarın gönderde bayrağını indirirler, öbür gün uçağını, gemini vururlar. Bu coğrafyada bir kere şamar yemeğe başladın mı seni rahat bırakmazlar. Burası Yeni Zellanda değil. Burası Kafkaslar'ın, Balkanlar'ın, Ortadoğu'nun ortasında bin yıldır sorunlu bir bölge" diye konuştu.

AK Parti milletvekillerinden bu yaşananların ne olduğunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sormalarını isteyen İnce, "Siz Bakanlar Kurulu üyesi değilsiniz. Siz Bakanlar Kurulu'nu denetlemekle görevli yasamanın üyelerisiniz. Tıpkı benim gibi" dedi.

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz da önerge üzerine yaptığı konuşmada iktidarın kendini korumak için kanun çıkardığını ileri sürdü. AK Parti'nin geçmişte yaptığı değişikliklerden bugün kendisinin şikayetçi olduğunu ve yeni düzenleme yoluna gittiğini savunan Yılmaz, bunun hukukun üstünlüğü ilkesiyle bağdaşmadığını söyledi.Yılmaz, Türk milletinin bayrak indirenlere ve bu olaya vesile olanlara gereken cevabı vereceğini kaydetti.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise konuşmasında küçük yaşta çocuğu olan hükümlü annelerin yaşadığı sıkıntılara değindi. Bu annelerin sorunlarının çözülebileceğini ifade eden Atıcı, buna ilişkin bir rapor hazırlayarak, Adalet Bakanlığı'na sunacağını söyledi.

 

 

AA

01:25
 // BU KAFA SİZDE OLDUKTAN SONRA
Türkiye hiçbir şeyden çekmedi chp'den çektiği kadar. Mileti bayrak fetişi yapıp, adeta bayrağa taptırdınız. Ahanda sizin ruh hastası olduğunuzun kanıtı...
"sana benim gözümle
bakmayanın, mezarını
kazacağım.
seni selamlamadan uçan
kuşun, yuvasını bozacağım."
Yahu, tamam faşistsin, ruh hastasısın tamam da; kuşun ne günahı var. Tövbe tövbe......
11 Haziran 2014 01:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler