YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li İnce, Başbakan ile Gökçek'e saydırdı
CHP'li İnce, Başbakan ile Gökçek'e saydırdı
23 Ekim 2013 16:34
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, yol çalışmasının yapıldığı ODTÜ ile ilgili “Herkes bilir ki, ODTÜ’ye 500 puanla girilir. Başbakan ve Melih Gökçek ODTÜ’ye 500 iş makinesi, dozer ve kamyonla girmiştir.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili İnce, CHP’li bir grup milletvekili ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yol çalışmasını protesto etmek için parti otobüsüyle ODTÜ girişine geldi. Yol çalışmasının yapıldığı alanın önünde basın açıklaması yaptı.

Yol projesiyle ilgili bazı kararları anlatan ve Danıştay’ın, ‘planın onaylanması için askı süresinin dolması lazım’ kararına değinen İnce, ”Yani bir planının onaylı olabilmesi için askı süresinin dolması lazım. Askı süresi 4 Kasım’da doluyor. Ne hikmet ki bu sürenin dolmasını beklemeden, izinsiz bir şekilde bayram tatilinde karanlıkta buraya girmiştir. Ve tatil sürerken iş makineleriyle ODTÜ’yü talan etmiştir. Bu bir işkencedir. Bu Ankara’ya işkencedir. Bu gençlere işkencedir, bu doğaya, çevreye işkencedir. 20 yılda 1 metre yapamayanlar 20 gün daha sabredemediler. Yani şehir içine otoban yaparak, trafik sorunun çözeceğim diyenler ilkel düşüncenin sahibidirler. “ ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da zorbalığa ortak olduğunu belirten İnce, Erdoğan’ın Meclis’teki grup toplantısında söylediği, ‘Yol medeniyettir, yol için cami bile yıkarım’ sözüne atıfta bulundu. İnce, “Sen yol için cami bile yıkarım diyorsun ya sen geçmişte AVM için de cami yıkmıştın. Biz bunu unutmadık.” diye konuştu.

Başbakanın yol konusundaki bilgisinin cahilce ve sığ olduğunu savunan İnce, raylı sistem, tünel yapmak varken, toplu taşımayı özendirecek projeler varken, doğayı katlederek, bu yöntemle yol yapmayı düşünmenin barbarlık olduğunu söyledi.

“ODTÜ’ye 500 puanla girilir, başbakan ve Gökçek 500 iş makinesiyle girdi"

İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “Canını kurtarmak için ayakkabıyla camiye, Allah’ın evine girmek günah, rant için ormana girmek mübah. Ramazan günü yüzü suyu hürmetine PKK’ya sabrediyorum diyenler, bayramın hürmetine ormana, yeşile, doğaya sabredememiştir. Herkes bilir ki, ODTÜ’ye 500 puanla girilir. Başbakan ve Melih Gökçek ODTÜ’ye 500 iş makinesi, dozer ve kamyonla girmiştir. Türkiye’nin en zeki çocuklarına ‘akıllı ol’ diyen polislerimiz var artık.”

Yol çalışmaları nedeniyle ODTÜ’lü öğrencilerin otobüs seferlerinin de iptal edildiğini öne süren İnce, öğrencilerin pasolarının dahi verilmediğini kaydetti. Anadolu’nun ortasındaki bozkır da bir vaha yapan bu gençlerin diktiği fidanlara 50 yıllık ağaçlara 88 lira değer biçildiğini hatırlatan İnce, 2007 yılında İtalya’dan 15-20 yıllık ağaçların 550 liraya alındığını aktardı. İnce, İstanbul’da 7 kişiye 1 otomobil düşerken, Ankara’da 5 kişiye 1 otomobil düştüğünü trafik sorununun bu tür ilkel yöntemlerle çözülemeyeceğini belirtti.

İnce, vatandaşları ODTÜ'lülere destek için davet etti

Gelinen noktada, çağdaşlıktan, bilimden, doğadan, demokrasiden, hukuktan, adaletten yana olan herkes ODTÜ’lü olduğunu ifade eden İnce şöyle devam etti: “Diplomanın ODTÜ’lü olması gerekmez. Eğer kalbi, ruhu, vicdanı, felsefesi, görgüsü, bu yaşadıklarına gösterdiği tepkisi varsa; o insan ODTÜ’lüdür. Bütün yurttaşlara sesleniyorum, Atatürkçülere, Cumhuriyetçilere, aydınlara, demokratlara sesleniyorum. Diplomanızın ODTÜ olması gerekmez, bu yaşanan vandallığa bu yaşanan barbarlığa karşıysanız, siz de ODTÜ’lüsünüz ve ODTÜ’lü gençlerin yanında olmaya mecbursunuz.”

Bu olayın bir zihniyet savaşı olduğunu ve Başbakan’ın sürekli Hz Muhammed’den örnekler verdiğini söyleyen İnce, kendisi de bir örnek verdi. İnce, “Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin’ diyen Peygamberin karşısında kıyamet bile kopsa o ağaçları sökün diyen bir başbakan var. Bunu bütün milletimizin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bütün Ankaralıların, Türkiye’nin doğaya, ODTÜ’lü gençlere destek olması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler yol çalışmasını protesto etti

CHP grubunun buradan ayrıldığı sırada bir grup ODTÜ’lü öğrenci de Eskişehir Yolu girişinde yol çalışmasını protesto etti. Öğrenciler, kendi aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’den ayrılması için topladıkları paraları kampüs girişine bıraktı. ‘Parası neyse verelim ODTÜ’den defol’, ‘Üstü kalsın Gökçek’ sloganları atan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Öte yandan, protesto gösterilerine rağmen yol çalışması aralıksız bir şekilde sürdü. İş makineleri çalışmalarına devam ederken, özel güvenlik görevlilerinin kalkanla beklediği görüldü.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler