YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Gök: "İç Güvenlik Paketi patlamaya hazır bir bombadır"
CHP'li Gök: "İç Güvenlik Paketi patlamaya hazır bir bombadır"
11 Aralık 2014 12:55
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, iç güvenlik paketinin, Türkiye'nin geleceğine konulan bir ipotek olduğunu savunarak, "İç güvenlik paketi, tam bir bomba. Patlamaya hazır bir bomba şu an Meclis'tedir" dedi.

Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bu haftanın İnsan Hakları Haftası olduğunu anımsattı. Gök, insan hakları kavramının, bütün dünyada insanlık onurunu korumak, geliştirmek ve en üst noktaya çıkarmak amacıyla herkesin, her ortamda verdiği unutulmaz, destansı mücadeleler sonucunda getirilen bir kavram olduğunu belirtti.

Bütün dünyada insan hakları kavramının geliştiğini ifade eden Gök, ancak Türkiye'nin, AK Parti iktidarları döneminde, dünyada saygınlığını, itibarını yitiren ülke konumuna doğru hızla geldiğini savundu.

Gök, iktidarın birbiri ardına getirdiği yasalarla Türkiye'de yaşayan herkesin özgürlük alanlarına müdahale edildiğini, ülkenin kazanımlarının AK Parti tarafından budanmaya, yok edilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Getirilen düzenlemelerin antidemokratik hükümlerle donatıldığını, her alanda geriye gidiş olduğunu savunan Gök, bunun, Türkiye'yi çok tehlikeli çatışma noktasına sürüklediğini ifade etti.

Gök, getirilen yasalarla polislere, valilere geniş yetkiler verildiğini belirterek, AK Parti'nin iç güvenlik ve yargı paketleriyle kendi yargısını oluşturmaya çalıştığını ileri sürdü. Gök, Türkiye'nin büyük bir kaosa doğru sürüklendiğini söyledi.

"Kamu düzenini nasıl tahrip ettin? "

İç güvenlik paketinin, tam bir bomba olduğunu belirten Gök, patlamaya hazır bir bombanın şu an Meclis'te bulunduğunu dile getirdi.

Gök, muhalefetin sesini kesmek, herkesin üzerine baskı için getirilen bu yasaların, 74 milyona yapılacak en büyük haksızlık, kötülük olduğunu kaydetti.Gök, "İç güvenlik paketi bu haliyle yasalaşırsa Türkiye'de demokrasi, insan haklarından söz etmek söz konusu olmayacak. Türkiye'de insanların kendilerini güvende hissedeceği ortam kalmayacaktır.

Tartışmalara katılan Başbakan, Cumhurbaşkanı paketle ilgili değerlendirmelerde bulunanları suçluyor, 'kamu düzenini kuracağız' diyorlar, sanki 12 yıldır başka parti iktidarda. Adama sorarlar, 12 yıldır neredeydin, ne yaptın, kamu düzenini nasıl tahrip ettin  AKP, önce bunun hesabını vermelidir" diye konuştu. 

AK Parti'nin, iç güvenlik paketiyle kendi emniyetini kurmak istediğini savunan Gök, AK Parti'nin silahlı kuvvetlerine doğru gidildiğini söyledi. Gök, AK Parti'nin, sivil darbeyle muhalefeti susturmak istediğini, düzenlemeye karşı mücadele edenleri suçlamaya hakkının olmadığını belirtti.

"Türkiye'nin geleceğine konulan ipotek"

Gök, iç güvenlik paketinin karşısında olacaklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"AKP, Türkiye'de bir kargaşa ortamı istemiyorsa bu düzenlemeyi geri çekmek zorundadır. Ortaya bomba atacaksınız, patlatmak için zaman kollayacaksınız, herkes 'bu bomba patlar' diye uyaracak, siz hala bombayı tutmaya devam edeceksiniz.

İç güvenlik paketi AKP'nin, sivil darbe girişiminin son aşamasıdır. Laik cumhuriyetin üzerine iyice şal örtülecektir. Darbe dönemlerini yaşadığımız ortamlarda bile böylesi uygulamalarla karşılaşılmamıştı. İç güvenlik paketi, Türkiye'nin geleceğine konulan bir ipotektir. Türkiye'nin geleceği tehdit altındadır, demokrasi, 74 milyonun hak ve hürriyetleri tehdit altındadır. Bu yasayla sorunlar çıkacaktır."

Bir soru üzerine Gök, çözüm süreci olarak adlandırılan süreci, bakanların çoğunun dahi bilmediğini savundu. Gök, bu sürecin, kamuoyu ve anamuhalefetin bilgisinden kaçırıldığını, konuyu, basından takip ettiklerini kaydetti. Gök, böyle bir sürecin başarıya ulaşma şansının bulunmadığını ifade ederek,"CHP olarak bu sorunun mutlaka çözülmesinden yanayız. Çözüm adresi de Meclis'tir" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler