YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Çiçek: Türkiye'nin kurtuluşu büyük koalisyondan yana
CHP'li Çiçek: Türkiye'nin kurtuluşu büyük koalisyondan yana
10 Ağustos 2015 16:25
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "Türkiye'de başta terör sorunu olmak üzere, Türkiye'nin kurtuluşu büyük koalisyondan yana. İnşallah şu anki Başbakanımızın talepleri doğrultusunda iki parti hükümet kurar" dedi.

CHP Milletvekili Dursun Çiçek, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere memleketi Tokat'a geldi. İlk olarak Reşadiye ilçesinde ziyaretlerde bulunan Çiçek, daha sonra kent merkezine geldi.

Partisinin il başkanlığını ziyaret eden Çiçek burada basın açıklaması düzenledi. CHP'nin olası bir koalisyonda yönetimde olması gerektiğini söyleyen Çiçek, "Başlangıçta kızım İrem Çiçek olmak üzere partililerimizden tepki aldık görüşümüzden dolayı. Ancak şimdi aynı noktadayız. Çünkü, Cumhuriyeti kuran ilkelerini koyan bir partinin ülkedeki ötekileştirmeler, artan terör olayları nedeniyle daha fazla yönetimden uzak kalamayacağını düşünüyoruz. Bugün akşam iki genel başkanın görüşmesi var. Çarşamba günü de parti meclisi genel merkezde toplanacak. Tabi bakanlık pazarlığı, devletin imkanlarını paylaşılması gibi bizim bir anlayışımız olmaz. Biz Türkiye'nin tamamını kucaklayan, terör konusunda bu ateşi söndürecek büyük bir koalisyonun kurulması taraftarıyız. Bu konuda CHP'nin duruşu net. Ancak ortaklık kurmayı düşündüğümüz Ak Parti'nin kafası net değil. İnşallah şu anki Başbakanımızın talepleri doğrultusunda iki parti hükümet kurar. Türkiye'de başta terör sorunu olmak üzere, Türkiye'nin kurtuluşu büyük koalisyondan yana" dedi.

Çatışma olmasın diye askeri kışlaya hapsettiler

Çiçek bir gazetecinin artan terör olayları dolayısıyla istihbarat zaafının olup olmadığı yönündeki sorusuna ise şöyle yanıtladı:  "Burada özellikle siyasi iktidarın büyük bir rolü var. 2007'de başlayan süreçte biliyorsunuz askeri kışlaya, polisi karakola hapsetti çözüm süreci çatışma olmasın diye. İşi gücü bıraktılar geçmişte terörle mücadele eden askerleri kumpas davalarıyla askerler, genelkurmay başkanlarıyla uğraştılar. Yani terörü korurken onlarla mücadele eden askerleri yıllarca mağdur ettiler. Geçmişte hep yaşamıştık darbeler hep solu ezerdi, bu 13 yıllık dönemde de Mustafa Kemal'in askerleri ezildi. Bunun karşılığında bu hataların sonucu buraya geldik. Şimdi ne diyorlar, 'terör bitinceye kadar, silah bırakana kadar bu mücadele devam edecek'. Bunu silahlı kuvvetler yıllardır söylüyor, terörle pazarlık olmaz. Şimdi terör tekrar 1992, 1993 yılındaki seviyeye geldi." 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler