YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Birgül Güler: Dinimizde başörtüsü yok
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler başörtüsüyle ilgili şok açıklamalarda bulundu.
CHP'li Birgül Güler: Dinimizde başörtüsü yok
02 Kasım 2013 / 15:25 Güncelleme: 02 Kasım 2013 / 15:31

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, Menemen'de partililere yaptığı konuşmada, TBMM'ye milletvekillerinin türbanla girmesi konusunda sert açıklamalar yaptı.

31 Ekim kara bir gündür

TBMM Genel Kurulu'na türban ile girilmesini değerlendiren Birgül Ayman Güler, "31 Ekim günü Meclis'te tarihi bir gün yaşadık. O tarihi gün Türkiye'yi karanlığa boğan AKP için ak günlerden, Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti için ne yazık ki en kara günlerden biri oldu.

Herkes tarafından bilinir; bizim başörtüsü sorunumuz hiç olmadı, bizim türbanla sorunumuz oldu. Çünkü bizim geleneklerimizin ve inancımızın gereğidir. Hepimiz başörtüsünü takan annelerin, ninelerin çocuklarıyız. İçimizden, arkadaşlarımızdan o geleneğe uyup başörtüsü kullananlar her zaman olmuştur" diye konuştu.

Dinimizde başörtüsü diye bir şey yok

Devletin tüm inançlara eşit mesafede ve ayırım gözetmeksizin durması gerektiğini belirten Güler sözlerini şöyle tamamladı: Sünni Hanefi inancına sahip olanlardan biri olarak, dinimizin kadınların başını örtmeyi emrettiğine inanmıyorum. Bu bir mezhebin, birkaç tarikatın Arap geleneklerinden Türkiye'ye taşıdıkları bir olay. Dini kendi isteklerine alet etmek çabasından başka hiçbir şey değildir. Beni dinin emridir diyerek kendi yorumuna tabi tutamazsın.

Mücadele etmek boynumuzun borcu

Ben bunun yanlış yorum olduğunu düşünüyorum. Ama ben bunu söylediğimde, sen iktidarda olduğun için dönüyorsun bana 'sen dinsizsin' diyorsun. Bütün Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu ülkede AKP'ye oy vermemiş her kesimden insan adına söylüyorum; dinsiz sizsiniz. 'İnanç gereği baş örtülür' sözü laik devletin tasfiye sözüdür ve bununla mücadele etmek boynumuzun borcudur.

"Başörtüsü dinimizin emri" sözü yalan

Bu 'bizim dinimizin emridir' sözü aydın din adamlarımdan alacağımız yardımlarla beraber mücadele etmek zorunda olduğumuz çok büyük bir yalandır. Türkiye'de kadın erkek eşitliğinin ortadan kaldırmasından başka sonucu olmadığını haykırmak bundan sonra bizim yaşam amacımız halindedir. Daha ben şimdiden diyorum; 31 Ekim 2013 günü laik Türkiye mücadelemizin yeni başlangıç tarihidir. Başarı bizimdir. Başarabileceğimizden hiç kuşku duymuyorum. Gazamız mübarek olsun."

 

DHA

14:16
 // BİR DİN OLARAK KEMALİZM
Yüzde 40 hristiyanlık
Yüzde 20 yahudilik
Yüzde 20 putperestlik
Yüzde 10 şamanizm
Yüzde 5 budizm
Yüzde 5 islam...
03 Kasım 2013 14:16
13:57
 // YÜRRRRÜÜÜÜ
Bu palyaço kılıklı, yobaz ırkçı ne diyor ya? La bunun dini varmı ki, dinden bahsediyor. Hadi ordan! İslam ve Kürd düşmanı, faşist yobaz cadaloz!!!...
03 Kasım 2013 13:57
DİNSİZİN DİNİ
 // DÜNYANIN EN ANTİKEMALİST ADAMI
Bu faşistin dininde örtünme olmayabilir, ama bizim dinimizde, açık ve net bir şekilde örtünme emredilmiştir. Dönmeler ne zamandan beri, başımıza adam kesildi. Hoşuna gitmediyse, defol git bu topraklardan. Siz, bu milletlerin unsuru değilsiniz. Bosna'ya gidin, Sırplara katılın. Çünkü sizin damarınızda ihanet var....
03 Kasım 2013 Pazar 12:44
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler