YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li belediyede Sarıgül darbesi
CHP'li belediyede Sarıgül darbesi
09 Kasım 2014 19:15
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül'e bağlı müdürleri görevden alınca meclis üyeleri adeta darbe yaptı.

İnönü ABD'ye giderken Sarıgül komutasındaki üyeler "Üyelerin onayı olmadan müdür ataması yapılmayacak" kararı alarak seçilmiş başkanın yetkilerini aldı

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Koordinatör Başkan Yardımcısı görevini yürüten Emir Sarıgül'e bağlı müdürlükleri kendisinden almasıyla başlayan tartışma, İnönü'nün yetkilerini oğul Sarıgül'e devredip ABD'ye gitmesiyle sonlandı. İnönü'nün, belediyede 'Sarıgül operasyonu' başlatarak bazı birim müdürlerini değiştirmesi belediyede büyük tartışma ve gerilime neden oldu. 37 meclis üyeli Şişli Belediyesi'nde CHP'nin 29 meclis üyesinin tamamı, Emir Sarıgül'ün yanında yer alarak, İnönü'ye karşı direnç gösterdi. Meclis toplantısına gelmeyen İnönü, aldığı müdürlükleri iade etmek zorunda kaldı. Ardından ABD'de okuyan oğlunun sağlık sorunları nedeniyle rapor alarak önceki gün sabah erken saatlerde 10 günlüğüne ABD'ye uçtu. Yerine ise başkanvekili olarak Emir Sarıgül'ü bıraktı. Başkan İnönü'nün değiştirdiği müdürlüklerle ilgili 29 meclis üyesi "Meclis üyelerinin bilgisi, onayı olmadan hiçbir müdür veya personel görevden alınamayacak" kararı aldılar. Bu kararla birlikte İnönü'nün atama, görevden alma tasarrufu da elinden alınmış oldu.

İnönü yakında istifa edecek

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Sarıgül, WhatsApp'ının durum bilgisine babası Mustafa Sarıgül'ün resmini koyarak, "Herkes sana karşı haddini bilecek, bilmeyende bedelini ödeyecek büyük başkan..." notu düştü. Yaşananlar, CHP'de eski huyların devam ettiğinin canlı bir kanıtı oldu.

Seçilmiş başkan İnönü, parti içindeki bürokrasiden kurtulup halk iradesini yerine getirmek isterken CHP içindeki darbe heveslileri tam manasıyla parti içi bir darbeye imza atarak seçilmiş başkanı devre dışı bıraktı. Partideki Sarıgül lobisine direnemeyen İnönü'nün yakında istifa edeceği iddia edildi.

Adım adım operasyon

Emir Sarıgül'ün yetkisinden alınan şube müdürlükleri arasında Dış ilişkiler, Kültür İşleri, Halkla İlişkiler, Özel Kalem, Park ve Bahçeler, Sosyal Yardım İşleri gibi 'en yüksek bütçeli' müdürlükler bulunuyordu. Krizin çıktığı gün Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü "Öyle abartılacak değişiklikler değil. Bunu bir 'Sarıgül operasyonu' olarak yansıtmaya çalışanlar Sarıgül ile aramı açmaya çalışanlardır" dedi. Ama İnönü, ne meclis üyelerinden ne de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'dan destek alamadı. Emir Sarıgül'den alınan müdürlükler yeniden iade edildi. İnönü iadeler sonrası "Emir Sarıgül, ile birlikte kararlı, verimli ve uyumlu bir çalışma birliği sergiliyoruz..." diye konuştu.

Renkli kalem de yolcu...

Hayri İnönü'nün danışman yaptığı 8 kişiden 4'ünün de baskılar nedeniyle görevi bıraktığı öğrenildi. İsimler arasında 'renkli kalem' Boysan Yakar'ın da olduğu iddia edildi.

Herkes haddini bilecek

Emir Sarıgül'ün yetkileri Hayri İnönü'den almasından sonra babası Mustafa Sarıgül'e "Herkes sana karşı haddini bilecek belmeyen de bedelini ödeyecek büyük başkan" mesajı attığı iddia edildi.

Yeni başkan Sarıgül

CHP kulislerindeki iddialara göre yetkilerini yardımcısı Emir Sarıgül'e bırakarak ABD'ye giden Hayri İnönü yakın tarihte görevinden istifa edecek. Emir Sarıgül yeni başkan olurken, İnönü de 2015 seçimlerinde milletvekili yapılacak.

19:48
 // Rasim DUMAN
CHP zihniyetinin, bir kamu kurumunun idaresinde ortaya koydugu su trajikomik uygulama, bir numune-i emsal teskil etmekte olup, -ALLAH (C.C.) muhafaza- Turkiye'nin idaresi ellerine gecse, milleti ve memleketi nasil mahv ve tarumar edeceklerinin en sarih bir delilidir.Bunu "tek parti" devirlerinde buyuklerimiz yasadilar, benim neslim de Bulent Ecevit ve Erdal İnonu donemlerini yasadi. ALLAH (C.C.) bu zihniyetin sahiplerine uyuz versin de tirnak vermesin....
09 Kasım 2014 19:48
Mafya
 // A.SAĞ
Mafya arayan, tehdit arayan, üç kâğıtçılık arayan, anti demokrasi arayan, metazori koltuklarda oturanları arayanlar..... chpye bakın, sarıgüllere bakın. Seçilmiş belediye başkanını düşürdükleri duruma bakın... ...
09 Kasım 2014 Pazar 19:46
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler