YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Belediye Başkanı görevini bırakıyor! İşte sebebi...
CHP'li Belediye Başkanı görevini bırakıyor! İşte sebebi...
20 Haziran 2015 14:32
Muğla'nın Datça ilçesinin Belediye Başkanı Şener Tokcan, görevinden ayrılma kararı aldığını bildirdi.

Muğla'nın Datça ilçesinin Belediye Başkanı Şener Tokcan, "Büyükşehir Yasası'nın ardından Datça Belediye Başkanlığı'nın yetkisiz kalması, bu kararımdaki en önemli etken oldu" dedi.

Tokcan, 1 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla belediye başkanlığından istifa edeceğini, partisinin genel merkezi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve belediye meclis üyelerine durumu bildirdiğini kaydetti.

Tokcan, dilekçesini Datça Kaymakamlığına verdikten sonra istifasının gerekçeleri hakkında kamuoyuna açıklama yapacağını ifade etti.

"Büyükşehir Yasası'nın ardından Datça Belediye Başkanlığı'nın yetkisiz kalması, bu kararımdaki en önemli etken oldu" diyen Tokcan, şunları kaydetti:

"Çünkü Datça'da kocaman sorunlar var ancak belediye olarak bu sorunları çözebilecek bir yetkimiz yok. En önemli sorunumuz da imar konusunda hiçbir yetkimiz yok. Ankara'ya bağlıyız. Örneğin hükümet konağı planında değişiklik yapabilecek yetkimiz bile kalmadı. Sorumluluğum var fakat yetkim yok. Sürekli vatandaşla karşı karşıya kalıyorum. Bu da beni çok yordu. Yoksa ben bu görevi 5 yıl sürdürmek düşüncesiyle karar verdim. Aklımda hiçbir zaman 'istifa ederim' gibi bir düşünce olmadı. Bu karar bana yakışan bir karar değil. Fakat, bu yetkisizlikle Datça'ya daha fazla faydalı olabileceğimi düşünmüyorum. Sorumluluğum varken yetkimin olmaması açıkçası beni yordu. Ben 24 saat çalışabilen biriyim. Sorunlara çözüm bulamamak beni yordu. Datça'daki yerel siyasetteki kısır çekişme de beni yorgun düşüren ve bu kararı almama sebep olan etkenlerden bir diğeridir."

2014 yerel seçimlerinde CHP'den aday olan Tokcan, ikinci kez belediye başkanı seçilmişti.

Temmuz 1997'de TRT’nin Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanan Tokcan, 2001 yılında bu kurumdan ayrılmıştı. 2002 seçimlerinde Muğla'dan vekil adaylığı başvurusu yapan Tokcan, 2007'de CHP'nin İl Başkanlığı görevine getirilmişti

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler