YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Başkanlar Kılıçdaroğlu'nun yüzüne söyledi
CHP'de il başkanları da 30 Mart sonuçlarına dönük eleştirilerini Kılıçdaroğlu'nun yüzüne söyledi. Aday belirleme sürecinde kendilerinden bile görüş alınmadığını belirten il başkanları yenilginin nedenlerini sıraladı.
CHP'li Başkanlar Kılıçdaroğlu'nun yüzüne söyledi
28 Nisan 2014 / 08:15 Güncelleme: 28 Nisan 2014 / 08:17

Akşam'da yer alan habere göre, 30 Mart yerel seçim sonuçlarının yarattığı hayal kırıklığının ardından sonuçlara ilişkin sorgulama sürecini sürdüren CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün partisinin 81 il başkanıyla Genel Merkez'de yaklaşık 12 saat süren toplantı yaptı. İki bölümlü toplantının ilk bölümünde Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran mali durum, Bülent Tezcan ise cumhurbaşkanlığı seçim takvimi ve yurtdışı seçmen sayıları konularında sunum yaptı.

Başbaşa toplantı

Toplantının ikinci bölümünde ise Kılıçdaroğlu'nun talebiyle il başkanlarının görüş, eleştiri ve tespitlerini daha rahat yapabilmeleri için tüm genel başkan yardımcıları dışarı çıktı ve Kılıçdaroğlu'la il başkanları baş başa kaldı. Toplantıya eski Genel Başkan Deniz Baykal'lı dönemde uzun yıllar uygulanan "Güçlü Genel Sekreterlik" modeline geri dönülmesi talebi damgasını vurdu. İl Başkanları 17 genel başkan yardımcılı sistemin bürokrasiye yol açtığını savunurken eski modele dönülmesini istedi. Kılıçdaroğlu başkanların bu isteğini notlarına aldı. CHP il başkanları 30 Mart eleştirilerini de Kılıçdaroğlu'nun yüzüne söyledi.

30 Mart'ta şu hatalar yapıldı

İl başkanları eleştirilerini şöyle sıraldı:
- Aday belirleme sürecinde bazı il başkanlarının görüşü dahi alınmamıştır.
- Seçim bütçeleri dengesiz dağıtıldı ve yetersiz kaldı.
- Sandıklardan çıkan oyların genel merkeze iletileceği sistem olan "Sandık Takip Sistemi" sağlıklı bir şekilde çalışmamıştır.
- Beşli değerlendirme komisyonu genel çerçevede tüm iyi niyetine rağmen başarısız olmuştur.
- Çünkü aday belirlemede ciddi hatalar, ciddi tercih yanlışlıkları yapılmıştır. Bu çerçevede kazanılması mümkün olan önemli yerler kaybedilmiştir.

ASIL KONU
 // Ahmet SAĞLAM
Hatalar hatalar... chp'nin kendisi hata zaten, boşuna kimse kafasını kuma gömmesin, bu Millet chp'yi getirip boynuna boyunduruk takmaz....
28 Nisan 2014 Pazartesi 11:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler