YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Aylin Nazlıaka Atatürk resmiyle ilgili yazılı savunma verdi
CHP'li Aylin Nazlıaka Atatürk resmiyle ilgili yazılı savunma verdi
24 Şubat 2016 15:48
'Odasındaki Atatürk resmini indirdiği iddiasıyla partiden ihracı istenen CHP'li Aylin Nazlıaka yazılı savunmasında kendini kurtarmak için kısa süre önce eleştirileri nedeniyle linç edilen Deniz Baykal’ın mağduriyetini örnek verdi.

CHP Parti Meclisi, ‘bir milletvekili odasındaki Atatürk resmini indirdi’ açıklaması yapan Aylin Nazlıaka’yı kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine karar vermişti. Kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, yazılı savunma verdi. Nazlıaka savunmasında 'partisinden üç milletvekiliyle yaptığı özel bir sohbetin çarpıtılmış bir şekilde basına aktarıldığını' öne sürdü.

MAĞDUR EDİLDİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ

Haberlerin basında yer almasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu alarak iddialarla ilgili bilgi verdiğini belirten Nazlıaka, parti yönetiminin gerekli işlemleri yapmaması nedeniyle tartışmanın kamuoyunda büyüdüğünü savundu. Olay nedeniyle "mağdur" edildiğini ileri süren Nazlıaka, hakkında istenen "kesin ihraç" talebinin kabul edilemez olduğunu iddia eden milletvekilinin gelecek hafta toplanacak YDK'da sözlü savunma yapması da bekleniyor.

PARTİ İÇİNDE KEYFİ UYGULAMALAR

Aylin Nazlıaka cephesindeki bir başka gelişme ise yargı hamlesi: Parti Meclisinin aldığı "tedbir" kararına yaptığı itirazın YDK tarafından reddedilmesini mahkemeye taşıyan Nazlıaka'nın dava dilekçesinde, "tedbir" kararı verme yetkisine sahip olmayan YDK'nın, Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü hükümlerine aykırı hareket ettiği ileri sürüldü. Nazlıaka, mağdur edildiğini ve parti içinde keyfi uygulamalar olduğuna dikkat çekmek için savunmasında açıklamaları nedeniyle üyeliği için tedbir kararı alınan Deniz Baykal’ı da hatırlattı.

İşte o itiraz:

Demokratik bir rejimde, "ölçülülük/orantılılık" ilkesi, her türlü eylem ve işlemde öncelikle gözetilmesi gereken kurallardan biridir. Bu ölçüsüz ve keyfi yaklaşım, parti içi demokrasinin ortadan kaldırılmasına sebep olmaktadır. Siyasi partide, siyaset yapma haklarını kullanmak için bulunan milletvekilleri, tüm üyelerinin oyunu alma durumundan oldukça uzaklaşan bir yönetime karşı eleştiri sunamaz hale gelmişlerdir. Partinin önceki genel başkanı, eleştiriler getirdiği için kesin ihraç istemiyle şikayet edilmiştir. Bu şikayette, müvekkile yönelik keyfi bakış açısı ile sonuç alınmasının mümkün olduğunu gösterir sürecin etki ve katkısı vardır.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler