YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Arıtman Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti!
Canan Arıtman'dan çok tartışılacak açıklamalar!
CHP'li Arıtman Türkiye'yi ABD'ye şikayet etti!
03 Haziran 2009 / 09:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, New York'ta çok tartışılacak bir konuşma yaptı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yararına yapılacak yardım organizasyonu için ABD'ye gelen Arıtman, bir grup Türk vatandaşıyla bir araya geldi.


Arıtman, burada 'Türkiye'yi milli duyarlılıkları olmayan bir partinin yönettiğini' ileri sürdü. AK Parti'nin 22 Temmuz seçimlerinde para ve altın dağıttığını iddia ederek şunları kaydetti: "Gözümle gördüm. İzmir'de para dağıttılar. Düğününe gittiğimiz insanlara takacak çeyrek altın bulamadık. Kuyumcular, 'AK Partililer topladı.' dedi." Arıtman, İsrail'in Gazze katliamına tepki olarak düzenlenen mitingleri de ağır bir dille eleştirdi. Bu mitingleri, 'korkunç' olarak tanımlayan CHP'li vekil, "Orada Yahudi bir vatandaşımız olsaydı paramparça ederlerdi. İlkokul çocuklarından zorla Filistin için yardım parası topladılar." diye konuştu. AK Parti'nin Yahudi düşmanlığı yaptığını savunurken, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın şehit cenazelerinde gözyaşı dökmediğini ancak Filistin için hüngür hüngür ağladığını ileri sürdü. Ardından Hamas politikası sebebiyle Türkiye'yi ABD'ye şikâyet etti: "BM, Hamas'ı terör örgütü olarak kabul ediyor. Biz de BM'nin üyesiyiz. Hamas'ı Türkiye'ye getiren bugünkü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'dur. Amerikalılara bunları hatırlatmak lazım. Dikkat etmelerini söylemek gerekiyor."


Arıtman, Türkiye ziyaretinde demokrasi mesajı veren ABD Başkanı Barack Obama'yı da hedef aldı. Ziyareti başarısız bulduğunu belirtirken Obama'nın Türkiye'yi anlamadığını vurguladı. Arıtman, şöyle devam etti: "Obama'ya Türkiye'yi doğru anlatmamışlar. Süper güç olan bir ülke için çok büyük bir eksiklik. Obama, bozulan ABD imajını negatiften pozitife çevirmek istiyordu. Danışmanları yüzünden Obama ve ABD çok büyük bir fırsatı kaçırdı."  Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler