YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Akkaya'dan Bakan Yıldız'a tepki
CHP'li Akkaya'dan Bakan Yıldız'a tepki
23 Eylül 2014 21:11
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, torba yasanın çıkmasının ardından Zonguldak'ta üretimi durduran maden işletmecilerinde işsizlikle karşı karşıya kalan madencileri ziyaret etti.

 Dünkü konuşmasında muhalefeti suçlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a sert tepki gösteren Akkaya, "Enerji Bakanı çıkıp utanmadan, o televizyonların karşısında 77 milyon insana yalan söyleyerek, 'biz bir teklif verdik muhalefet partileri itiraz etti ve bunu yürürlükten kaldırdık' dedi. Elimde tutanak var, o zamanki Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve AK Parti'li milletvekillerinin imzasıyla yasa tasarısını geri çeken AKP'dir. Burada insanları kandırmaya ve bu işsizlik üzerinden siyaset yapmak ahlaki değildir. Buradan işverenlere de seslenmek istiyorum: İşçiye şantaj yaparak sorunlarınıza alet etmeyin." ifadelerini kullandı.  

Yakup Akkaya, Zonguldak Valiliği önünde eylem yapan madencilere destek ziyaretinde bulundu.

Burada bir açıklama yapan Akkaya, "Soma'da 13 Mayıs'ta 'kaza' diyorlar, bir cinayet yaşandı ve 301 madencimizi şehit verdik. Bu torba kanun çıkarken 100'e yakın önerge verdik. AK Parti bu 100'e yakın önergeden hiç birisini kabul etmedi. Bunlar taşeronlaşmadan tutun da iş sağlığı ve iş güvenliği, ücretlerin yükseltilmesine ve yıpranma paylarının düşürülmesine kadar bir çok kanun teklifi verdik. Ama bunların hiçbirisi kaale edilmedi. Dün Enerji Bakanı çıkıp utanmadan, yalan söyleyerek o televizyonların karşısında 77 milyon insana yalan söyleyerek, 'biz bir teklif verdik muhalefet partileri itiraz etti ve bunu yürürlükten kaldırdık' dedi. Elimde Meclis tutanakları var. O zamanki Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve AK Parti'li milletvekillerinin imzasıyla yasa tasarısını geri çeken AKP'dir. Burada insanları kandırmaya ve bu işsizlik üzerinden siyaset yapmak ahlaki değildir her şeyden önce. Burda eğer iktidarsanız çözüm yolu sizindir. Buradan işverenlere de seslenmek istiyorum; İşçiye şantaj yaparak sorunlarınıza alet etmeyin. İşçiyi, işsizlikle terbiye ederek kendi yapamadıklarını işçinin üzerinden yapıyorlar. Biliyorsunuz madenleri işletmek için devletten imtiyaz alıyorlar. Hem işçileri işten çıkarıyorlar hem de imtiyaz haklarını ellerinde tutuyorlar. Madem siz madenleri işletmeyeceksiniz, madem işçileri işten çıkartıyorsunuz, niye bu madenlerin işletme hakkını elinizde tutuyorsunuz? Verin onları devlet işletsin. Öyle yağma yok." şeklinde konuştu.

"Madene 5 bin kadrolu işçi alınmalı"

Enerji savaşlarının sürdüğü günümüzde taş kömürünün çok stratejik bir öneme sahip olduğunu dile getiren Akkaya, "Madenler stratejik öneme sahiptir. Hele taş kömürü en önemlisidir ve Zonguldak bunun merkezidir. Bugün dünyada özellikle enerji savaşlarının sürdüğü 21. Yüzyıl'da; devletin, kamunun malı olan yeraltı zenginlikleri, birilerinin keyfiyle yeraltında kapalı kalamaz. TTK'nın norm kadrosu 14 bin 500'dür. 14 bin 500 işçiyle yeraltı zenginliklerimiz ekonomiye kazandırılmak zorundadır. Ama bugün 9 bin 500 kişiyle ancak bu yapılıyor. Bu doğru değildir. Onun için Zonguldak emekli şehri haline gelmiştir. En kısa süre içinde en az 5 bin kişinin TTK'ya kadrolu olarak işe alınması gerekmektedir." diye konuştu.

Maden işletmecilerine sert tepki gösterdi

Maden patronlarına ve elinde imtiyaz sözleşmesi olan işverenlere de seslenen Akkaya, "Elbetteki bu torba kanundan sonra birçok nedenlerden dolayı maliyetler artmış olabilir, yeni bir süreç başlamıştır. Bunu düzeltmek için işçileri işten çıkarmaya gerek yoktur. Devletle bir sözleşme imzalamışsınız. Yeni şartlara göre zarar ettiğinizi beyan edip devlet yetkilileriyle görüşüp yeni bir yol göstermesi istenmesi gerekir. Bunu yapmadan, kışın geldiği, okulların açıldığı ve 15 gün sonra bayramın geleceği bir ortamda işçileri buralara göndermek ahlaki değildir." açıklamasını yaptı.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler