YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Akaydın'dan tuhaf savunma: Uyku sersemiydim
Antalya Büyükşehir Belediye eski Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Sayıştay'ın verdiği 2 milyon liralık kamu zararını şahsen ödeme kararına ilişkin, "borç tebligatını aldığımda uyku sersemiydim" dedi.
CHP'li Akaydın'dan tuhaf savunma: Uyku sersemiydim
27 Kasım 2015 / 17:35 Güncelleme: 27 Kasım 2015 / 17:49

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yapılan elektronik bilet sistemi ihalesinde kamunun zarara uğratılması iddiasıyla açılan davada Sayıştay'ın, oluşan 2 milyon 181 bin 156 liralık kamu zararının tarafından ödenmesi kararına tepki gösterdi.

Ödeyebileceğinin çok üstünde bir rakamla karşı karşıya kaldığını belirten Akaydın, "Benim 19 yıllık kamu yöneticiliği geçmişim var, her aşamasında mal bildirimi vermişimdir. Şu anda Meclis'e verilmiş ikinci mal bildirimim var" diye konuştu.

Basına 2009'da belediye başkanı olduğu dönemdeki mal bildiriminin yansıdığını anlatan Akaydın, mal varlığının harcamaları nedeniyle eksildiğini belirtti.

Akaydın, "Zengin olmak ayıp değildir, zengin miyim değil miyim takdirinize bırakıyorum. Hepsi benim siyasi hayatım başlamadan önceki bildirimlerdir. Büyük çoğunluğu eşimin ve kendimin anne babamdan miras yoluyla gelmiştir. Eşimle benim toplam 80 yıllık hekimlik hayatımız var" diye konuştu.

"Cumhuriyet tarihinde ilk olacak"

Akaydın, 2011 sorgusunu temyize taşıdıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Ancak 2012 sorgusu tebligatını aldım gözüküyor, ona hiç itirazım yok. O kadar kalabalık bir evrak bütün içerisinde alıyorsunuz ki sabah saat uyku sersemi 08.30'da, 09.00'da. Ben o ilanı bulamıyorum bir türlü. 'Yani ilan bana verildi, verilmedi, kumpas var mı, yok mu' o konuda bir şey söyleyemem. Aldı gözüküyorum, onlar da 'Temyiz etmediğiniz için bunu ödemekle yükümlüsünüz' diyor. Bu çok büyük bir haksızlık çünkü firma ortada, belediyeyle çalışıyor. Ben bu parayı silah zoruyla tahsil edemem, ben firmaya belediye başkanıyken itirazda bulunmuşum."

Tebligatta usulsüzlük olduğu iddiasıyla önceki gün yeniden temyiz işlemi başlattıklarını anlatan Akaydın, tebligatın avukatına yapılması gerektiğini savundu.

Akaydın, "Emekli uzman Sayıştay denetçisiyle konuşuyorum, diyorlar ki 'Hocam cumhuriyet tarihinde eğer bir haciz işlemi uygularsa size karşı, bu bir ilk olacak'. Sayıştay tarihinde kamu zararı oluşturduğu için hiçbir kamu görevlisinden tahsilat yapılmamıştır" sözlerine yer verdi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e dün ihtarname çektiğini vurgulayan Akaydın, şöyle konuştu:

"Böyle bir işlem başlatamazsın, A-Kent firmasıyla sen de iki yıldır çalışıyorsun. Üstelik A-Kent firmasıyla tahkime gitmişsin, tahkime gittiğine göre sen bu belediyenin ve kamunun alacağını tahsil etmekte yükümlüsün. Bakın buradan ilan ediyorum, eğer gerçekten A-Kent firmasından kamunun alacağı varsa, bu üç yıla yaydığınızda 8 milyonu geçiyor faizleri hariç. Bunu faizleriyle tahsil etme görevi ve sorumluluğu benden sonraki belediye başkanına aittir."

Akaydın, sonuna kadar hukuki haklarını savunacağını belirterek, "Ondan sonra ne yapalım şeriatın kestiği parmak acımaz. Beş tane gayrimenkulum var. Bunların üçü atalarımızdan intikalidir" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

 // Ömer
ya kafanız Hoş ya hep Içindesiniz be. Birde utanmadan Atatürk ve Atatürk partisi diyorsunuz merkel sevici ayaş biracilar ......
27 Kasım 2015 18:36
 // Rasim DUMAN
Hani sen "bira festivalleri" yapiyordun ya... Galiba o zaman fazla "kacirdin" , yeni yeni kendine geliyorsun ! Yahu bu Canli Hayvan Pazari'nda "ayik kafali" biri cikmayacak mi...?...
27 Kasım 2015 17:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler