YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Ahmet Ersin bilmeden partisini hedef aldı
Mayın tasarısının görüşüldüğü saatlerde Meclis'te ilginç bir görüşme yaşandı
CHP'li Ahmet Ersin bilmeden partisini hedef aldı
04 Haziran 2009 / 08:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP'Lİ VEKİL MAYINA BASTI


CHP'li Ahmet Ersin, İsrail Büyükelçisi Levi'nin Meclis'e gelmesini 'Türkiye için zül' diye niteledi.


İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabi Levi, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesine yönelik kanun tasarısının görüşüldüğü saatlerde TBMM'de ilginç bir görüşme yaptı.


Levi, CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü ile bir araya geldi. Levi'nin mayınlı arazileri değil, Bergama'daki bir sinagog konusunu konuştuğu ileri sürüldü. Ancak bu gelişme, siyasi tarihe geçecek bir başka olaya zemin hazırladı. Levi'nin kiminle görüştüğünü bilmeyen CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, ağır ithamlarda bulundu. Ersin, Levi'nin makam otomobilinin yanında yaptığı açıklamada, farkında olmadan partisini hedef aldı: "İsrail Büyükelçisi'nin, tasarının görüşüldüğü en kritik günde Meclis'in kapısına dayanması ve markaj altına almaya çalışması, Türkiye açısından büyük bir züldür. Başbakan, bu davranışından utanmalıdır."


Muhalefet, mayından temizlenecek arazilerin İsrail şirketlerine 'peşkeş çekileceğini' ileri sürüyor. Dün, tasarıyla ilgili tartışmalar devam ederken İsrail Büyükelçisi'nin TBMM'ye gelmesi dikkat çekti. Levi'nin ziyaretine en sert tepki CHP'li Ersin'den geldi. Levi'nin AK Parti için geldiğini düşünen Ersin, Levi'nin makam otomobilinin yanında ağır ifadeler kullandı. Ersin, İsrail'in bu tür yöntemlerle TBMM'yi markaj altına almaya çalıştığını savundu. Başbakan Erdoğan'ın mayınların temizlenmesi konusunda kendisini İsrail'e bağladığını savunan Ersin, şöyle devam etti: "Başbakan, mayınlı araziler temizlendikten sonra onlara bırakma konusunda büyük sözler vermiş. İsrail Büyükelçisi de şimdi onun gereğini yapmaya çalışıyor. Büyükelçi, kısa süre önce bölgedeydi. 'Burayı işgale gelmiyoruz' diye açıklamalar yaptı. Tasarının görüşüldüğü en kritik günde Meclis'in kapısına dayanması Türkiye açısından büyük bir züldür." Ancak bir süre sonra gerçek ortaya çıktı. Levi, iktidar partisi mensuplarıyla değil CHP'li Şahin Mengü ile görüşmeye gelmişti. Mengü, Büyükelçi ile görüşmesinin mayınlarla ilgili olmadığını vurguladı. Mengü, "Kendisi Bergamalı, hemşehrimiz. Geçen gün bir yerde karşılaştık. 'Kahve içmeye geleceğim' demişti. Ben de buyur ettim. Bana mayınlı arazilerle ilgili hiçbir şey söylemedi. Bergama'da bir sinagog varmış. Bu sinagogun mozaikleri ile ilgili onarım yapılması konusunda görüşlerini aktardı." diye konuştu.SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler