YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP:Kamusal alanda başörtüsü olmaz
CHP:Kamusal alanda başörtüsü olmaz
02 Eylül 2010 21:22
CHP MYK Üyesi Güneş: Kamusal alanda başörtüsü takmak doğrul değil.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Hurşit Güneş, kamusal alanlarda hizmet veren bayanların dinsel nedenlerden ötürü başörtü takamayacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Referanduma 'hayır' mitinglerinde "başörtüsünü biz çözeriz" vaadinde bulundu. MYK üyesi Hurşit Güneş, CHP Kocaeli İl binasında basın mensuplarının sorularını cevapladığı toplantıda kadınların kamusal alanda dinsel nitelikli eşyalarla bulunamayacağını söyledi. Güneş, "Başörtüsü çeşitli nedenlerden takılıyor olabilir ama dinsel nedenlerden takıldığı zaman laikliğin gerektirdiği bir şeyler var. Kamusal alanlarda dinsel nitelikli bir şey taşımanız doğru değil. Çünkü laiklik devletin dini değerlerden ötede olmasını gerektirir. Yani devletin temel kurumlarında dini simgeler taşıyamazsınız." şeklinde konuştu.

'Eğer dini nedenlerden başörtüsü kullanıyorsanız bu alanlarda çıkarmanız gerekecektir.' diyen Güneş, kamuda görev yapan bayanların başörtüsü takamayacağını önemle çizerek "Özellikle de bu kamu hizmeti veren kurumdaysanız. Mesela kadın bir hakim başörtülü olamaz. Çünkü başörtüsü dinsel nedenlerle takılıyorsa dini bir kıyafetle o hizmeti vermesi düşünülemez." ifadelerine yer verdi.

MYK üyesi Güneş, yaptığı açıklamada kendi görüşünü ve CHP'nin görüşünü verdiğini söyledi. Kamusal alanlarda başörtüsü takılmasının doğru olmadığını kaydeden Güneş, "Kamu hizmeti alanlarda devlet dairesinde veya belediyede su faturası ödeyecekseniz başörtüsü takmanıza engel yoktur. Çünkü siz kamu hizmeti alıyorsunuz.

Başörtüsü sorununun referandumun ana konusu olmadığını belirten Güneş, AK Parti'nin başörtüsü sorununu bilinçli olarak referandumun ana konusu haline getirmeye çalıştığını savundu. Güneş, "Ben bundan umutsuzum çünkü kendileri parlamentoda olağan üstü çoğunluğa sahip olmalarına rağmen bu meseleyi çözmüş değillerdir. Bana kalırsa AKP iktidarı bunu çözmeksizin sorun kalsın ve bundan besleneyim istediği için bunu doğru düzgün çözmedi." diye konuştu. CİHAN
 

başka yerdede olmaz.
 // ibrahim çelikoğlu
Kumda olmaz toz kapar.Yağmur yağar ıslanır.Yatakta çarçafa dolanır.
Güneşte solar bozulur.Karanlıkta baş örtüsü olduğu belli olmaz yakışıksız olur.Olmaz.Olmaz.Olmaz.Deyinde bilelim.İnsanların inançlarına karışmayın......
03 Eylül 2010 02:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler