YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den YSK'ya Erdoğan istifa etsin başvurusu
CHP İstanbul Milletvekili Tanal, cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan Erdoğan'ın mevcut görevinden ayrılması talebiyle YSK'ya başvuruda bulundu.
CHP'den YSK'ya Erdoğan istifa etsin başvurusu
03 Temmuz 2014 / 19:45 Güncelleme: 03 Temmuz 2014 / 19:45

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, mevcut görevinden ayrılması talebiyle Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu.

Tanal, dört sayfadan oluşan dilekçesini sunduktan sonra YSK önünde bekleyen basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin şaibeli olmaması, herhangi bir yolsuzluğa bulaşmaması, dürüstlük ilkelerine bağlı kalınması ve haksız koşulların oluşmaması için YSK'ya başvurduklarını söyleyen Tanal, Anayasa'nın 76. maddesi ve YSK'nın 2923 sayılı genelgesine göre, "hizmette bulunan, işçi niteliği taşımayan kamu görevlilerinin seçime katılabilmesi için istifa etmesi" gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın "kamu görevlisi" kapsamında olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini savunan Tanal, istifa edilmemesi durumunda "kamu görevlilerinin etki altında kalması, seçimlerin dürüstlük ilkesi çerçevesinde işlememesi" gibi durumların ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Başbakan Erdoğan'ın istifa etmemesi durumunda, genelge uyarınca, 11 Temmuz 2014'te istifa etmiş sayılması gerektiğini iddia eden Tanal, verdikleri dilekçede bu yönde karar verilmesi için talepte bulunduklarını söyledi.

YSK'nın kararına göre, konuyu, Anayasa Mahkemesine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar götüreceklerini bildiren Tanal, Ankara'daki yargıçların Başbakan Erdoğan'a bir hukuk dersi vermesi gerektiğini ileri sürdü.

KILIF ARAMAK
 // DADAŞ
Kazanamayacaklarını Yenileceklerini REZİL RÜSVAY Olacaklarını Biliyorlar Bu Yüzden Kendilerine Mazeret Oluşturmaya Bahane Bulmaya Çalışıyorlar. Rahmetli ATATÜRK ve Rahmetli İnönü Cumhurbaşkanı Olurken Devletin Tüm İmkanlarını Kullanmadımı, Hangi Ülkede Bir Siyasi Partinin BANKASI Var Siz Parti Olarak Afkanistandan, Pakistandan ve fakir Türk Halkının Verdiği Paralarla Kurulan Bankanın Finansörlüğüyle faaliyet Yapmıyormusunuz Ne UTANMAZ İnsanlarsınız Herkesi Kendiniz Gibi Haramzade Sanıyorsunuz....
04 Temmuz 2014 Cuma 15:01
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler