YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’den yine ’ama’lı Esad açıklaması
CHP’den yine ’ama’lı Esad açıklaması
21 Ocak 2014 16:41
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, “Esad rejimini benimsemiyoruz. Esad rejimi kendi ülkesine sıkıntı oluşturan bir rejim olabilir ama bizim onların içişlerine müdahale etme hakkımızın olmaması lazım” dedi.

Konya’da bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, parti il teşkilatında CHP Sakarya Milletvekili Engün Özkoç, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, CHP Meclis Üyesi Umut Akdoğan ve partililerle birlikte basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdi.

Türkiye’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirten Toprak, bunun birkaç tane nedeni olduğunu söyledi. Bu nedenlerin başında iktidar partisinin genel başkanının kullandığı şiddet ve sevgisizlik dilinin geldiğini aktaran Toprak, "Türkiye’de ne yazık ki toplumu tartışır ve birbiriyle çatışır duruma getirdi. Türkiye’nin şu anda en büyük ihtiyacı sevgi dilini kullanmamız lazım. Sevgi dilini kullanırsak toplumda ayrıştırma değil, bütünleşmeyi sağlarız” dedi.

“Esad rejimini benimsemiyoruz”

Bugün Türkiye’nin uluslararası alanda teröre destek veren ülke konumuna geldiğini kaydeden Toprak, “Türkiye’nin dünya ekonomisinde yaşanan süreçlerden çok daha fazla ekonomisi kırılgan hale geldi. Biz komşularımızla iyi ilişkiler içerisinde olmalıyız. Ticaretimizi büyütmeliyiz. Evet Suriye’de insan hakları sorunları vardır. Suriye ile Esad rejimini benimsemiyoruz. Esad rejimi kendi ülkesine sıkıntı yaratan bir rejim olabilir ama bizim onların içişlerine müdahale etme hakkımızın olmaması lazım. Nasıl ki Sudan Devlet Başkanını burada ağırlıyoruz. Sudan’da da insan hakları sorunu var. El Beşir de kendi ülkesinde 300 bine yakın insanın ölümünden sorumlu ama biz ona kalkıp da, ’İçişlerine müdahale edelim’ demiyorsak Suriye’ye de dememeliyiz. Biz sonuçta kendi ülkemizin çıkarlarına bakarız. O ülkedeki insan hakları sorunu varsa Birleşmiş Milletlere taşıyıp Birleşmiş Milletler nezdinde oraya yaptırım uygulamalıyız. Biz bunu yapmadık, o ülkenin içişlerine müdahale ettik. Türkiye’de hukuka müdahale ettik, Türkiye’de ben merkezli politika izledik. Türkiye’de herkes birbiriyle çatışır noktaya geldi. Bu Türkiye için doğru bir adım değil. Bizim hızla Türkiye’yi sükunete taşımamız lazım. Bizim hızla bu ülkeye sevgi ortamı getirmeye ihtiyacımız var. Çatışma ortamından çıkmamız lazım. Eksiklerimizi kendi aramızda konuşarak bunu çözmemiz lazım” diye konuştu.

Suriye'deki işkence fotoğrafları

Gazetecilerin Suriye’de işlenen işkence fotoğraflarının ortaya çıkmasının sorulması üzerine Toprak, “İşkence bir insanlık suçudur, nerede olursa olsun. Guantanamo’da uygulanan insanlık suçudur. Suriye’de de uygulanan insanlık suçudur. İşkenceyi hiçbir kılıf altında bizim hoşgörüyle karşılamamız mümkün değil. İşkenceyi kim yapıyorsa bedelini ödemeli. İşkence noktasında netiz. Bu konuda işkence bir utançtır, diktatörlerine kötü rejimlerinin uyguladığı bir sistemdir. Onu bu nedenle reddediyoruz” dedi.

Kurdaki yükselişin ekonomiye etkisini değerlendiren Toprak, hükümetin ekonomik politikasını eleştirerek, “12 senedir bu ülkeyi tek başınızı yöneteceksiniz. Sanki başkası yöneltiyormuş gibi, ’Ekonomimiz kırılgan’ diyeceksiniz. Madem çok iyi yönettiniz, 12 senedir tek başına iktidarsınız, niye ekonomiyi dış güçlerin esaretinden kurtarmadınız? ’Biz 2023’te dünyanın en büyük ekonomisi olacağız.’ Allah aşkına dünya ekonomisi olmak için dünya şirketleri yaratmak lazım. 2002’den 2014’e kadar bana 1 milyar dolarlık tek yatırım gösteremezsiniz. Siz 12 yılda 1 milyar dolarlık tek yatırım yapmazsanız dünya ekonomisi olamazsınız. Ekonominin kırılganlığı, bu hükümetin planlama yapmamasından kaynaklanıyor. En büyük ihaneti de bu hükümet üretim sektöründe planlama yapmamakta direndi, sadece konut sektörüne aktardı. Konutta müthiş patlama oldu. Konut piyasalara geçici hareket getirir. Betona yatırım yaparak gelişen bir dünya ekonomisi yoktur ama betona yatırım yaparak batan birçok dünya ülkesi vardır” ifadelerini kullandı.

Yerel seçimlerde hiç kimseyle ittifak içerisinde olmadıklarını vurgulayan Toprak, “Yerel seçimlerde hiç kimseyle ittifakımız yok. Aslanlar gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak gideceğiz. Kendimizi anlatacağız, Türkiye’nin bu sıkıntılı sürecini anlatacağız. Tüm toplumu kucaklamaya hazırız. 76 milyonun tümü de benim kardeşimdir. Bana oy versin, vermesin ittifaklara kapalıyız” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler