YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den yeni kanun teklifi
CHP'den yeni kanun teklifi
27 Haziran 2014 12:15
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kürt sorununun çözümü için Toplumsal Mutabakat Komisyonu'nun kurulması ve TBMM ile koordineli çalışacak Ortak Akıl Heyeti önerilerini, kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, Türkiye ve Ortadoğu'daki son gelişmelerin, Kürt sorununun ertelenemez, savsaklanamaz bir sorun olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu savundu.

Bu sorunun çözümünün, otuz yıllık süreçte yaşanan toplumsal ve siyasal kutuplaşmayı gidermeden mümkün olmadığını vurgulayan Tanrıkulu, dört siyasal partinin temsil ettiği farklı yaklaşımın, sorunun çözümü konusunda ortaklaştırılmasının kalıcı barışı sağlayacağını belirtti.

Bu amaçla Toplumsal Mutabakat Komisyonu'nun kurulması ve bu komisyona sivil alanda, TBMM ile koordineli halde çalışacak Ortak Akıl Heyeti önerilerini kanun teklifi olarak TBMM Başkanlığına sunduklarını bildiren Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Kanun teklifimizin amacı, siyasi partiler arasında doğrudan ve sürekli bir diyalog imkanı yaratmaya, görüş ve yaklaşım farklılıklarını asgari düzeye indirmeye ve siyasetin dilini uzlaşma ve demokratik çözüm temeline oturtmaya çalışmaktır. Böylece bu meselenin; siyasi partiler arasında polemik, yıpratma, üstünlük ve yenilgi konusu olmaktan çıkarılacağını umut ediyoruz. Çözüm sürecinin hızlandırılması ve barışın kalıcılaştırılması için verdiğimiz bu kanun teklifimize AKP'nin destek verip vermemesini, süreçteki samimiyeti açısından da yeni bir test olacaktır."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler