YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Şükür için kanun teklifi
CHP'den Şükür için kanun teklifi
23 Şubat 2012 14:55
CHP Bolu Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Tanju Özcan, milletvekillerinin yorumculuk ve danışmanlık yapmasının da önlenmesi amacıyla hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduğunu açıkladı....

Özcan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün bir özel televizyon kanalında spor yorumcusu olarak görev almasını dün toplanan Başkanlık Divanı'nın gündemine getirdiğini söyledi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in Divan'da, ''Hiç bir şekilde benden izin alınmadı, fikrim dahi sorulmadı, yapılanı etik bulmuyorum. Elimiz kolumuz bağlı ne yapalım'' dediğini aktaran Özcan, ''Binlerce yurttaş Hakan Şükür'e futbol yorumcusu olsun, servetine servet katsın diye oy vermedi'' diye konuştu.

Şükür'ün Meclisteki önemli toplantılarda ve oylamalarda bulunmadığını, 9 ayda sadece 5 oylamaya katıldığını iddia eden Özcan, ''Şike gibi önemli bir yasada bile Hakan Şükür oylamaya katılmadığı gibi kürsüde de konuşmadı. Oysa kendisini ilgilendiren konular ama kendisi televizyonda bülbül kesiliyor'' dedi.

Özcan, Hakan Şükür'ün ''paraya tamah etmekten vazgeçmesini'' isteyerek, ''Türk futboluna hizmet etti, karşılığını da TL ve dolar olarak fazlasıyla aldı. Yorumculuğu bırakarak bir önce asli görevi olan milletvekilliğine dönmelidir'' ifadelerini kullandı.

CHP'li Özcan, AK Parti'li Şükür'ün para karşılığı profesyonel yorumculuk yaparak hem Meclisin tüzel kişiliğinin hem de diğer milletvekillerinin itibarını zedelediğini öne sürdü.

Kanun teklifi hakkında bilgi veren Özcan, TBMM Üyeliği İle Bağdaşmayan İşler Hakkındaki Kanun'un ilgili maddesine, ''Danışmanlık, yorumculuk gibi adlarla hiçbir surette görev alamazlar. TBMM Başkanlık Divanı, milletvekilinin yasama görevi dışında üstlendiği görevler hakkında resen veya şikayet üzerine yapacağı ilk toplantıda gerekli kararı alır'' hükmünün eklenmesini öngördüğünü söyledi.

Özcan, kanun teklifinin gündeme alınmaması durumlunda Hakan Şükür'ü Meclis Başkanlığına şikayet edeceğini bildirdi. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler