YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den skandal Cizre raporu! Devleti suçlu gösterdi
CHP, 4 Mart günü Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne gönderdiği heyetin hazırladığı çalışma raporunu yayımladı. Yayınlanan raporda, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlilerinin yargılanması talep edildi.
CHP'den skandal Cizre raporu! Devleti suçlu gösterdi
02 Mayıs 2016 / 13:00 Güncelleme: 02 Mayıs 2016 / 13:24

CHP Merkez Yönetim Kurulu tarafından görevlendirilen heyette, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok başkanlığında, İstanbul Milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan yer aldı.

HUKUK DIŞINA ÇIKANLAR VARSA YARGILANSIN

Cizre heyeti tarafından Cudi, Sur, Nur ve Yafes mahallelerindeki yapılan incelemeler sonucu hazırlanan raporda terörle mücadele sırasında hukuk dışına hiçbir biçimde çıkılmayacağı yönünde halka güvence verilmesi gerektiği savunularak, "Bölgede terörle mücadele gerekçesiyle insan hakları ihlallerinde bulunan, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlileri varsa bu konuda gerekli idari ve hukuki soruşturmalar derhal açılmalı, gerekli işlemler yapılmalıdır. Cizre'de yaşananlarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi aktarılırken iç politikaya yönelik propaganda anlayışı terk edilmelidir" denildi.

ORANTISIZ GÜÇ KULLANILMIŞ

CHP heyetinin yayınladığı raporda güvenlik güçlerinin orantısız güç kullandığı iddia edildi.

Raporda şunlar söylendi:

Cudi, Sur, Nur ve Yafes mahallelerinde sivil vatandaşların yaşam alanları ağır  silahlar, tanklar ve uçaksavarlar ile orantısız güç kullanılarak yerle bir edilmiş  durumdadır. Bazı mahallelerde binaların tamamına yakını tahrip edilmiş, binalar yıkıntıya dönüşmüştür. Bazı binalar tamamen moloz yığını haline gelmişken, bazı yıkıntıların hafriyatları alınmış, düz ve boş bir alana dönüşmüştür. Evlerin çoğuna kapıları kırılarak girilmiş ve içerideki eşyaları tahrip edilmiştir. Sokaklardan taşınan hafriyatların Dicle kenarına döküldüğü anlatılmaktadır. Hayatını kaybeden vatandaşların bazı vücut parçalarının dökülen hafriyatlar arasından çıktığı konuştuğumuz Cizreliler tarafından ifade edilmektedir.

FAYSAL SARIYILDIZ'IN AMBULANS YALANI DA RAPORDA

Cizre'de ambulansların yaralılara gitmediği yalanıyla günlerce terör örgütü propogandası yapan HDP'li Faysal Sarıyıldız'ı referans alarak ambulans yalanını da rapora ekleyen CHP heyetinin, raporun genelinde terör örgütü PKK'nın kazdığı hendekler, kurduğu bombalı tuzaklar, asker, polis ve sivil ayırmaksızın hedef alması konusunda tek söz söylemememiş olması ise CHP'nin terör politikasına bakışını özetliyor.

şaşırdık mi? tabi ki hayir.
 // halil ibrahim
gun gecmiyor ki yeni bir chp zihniyetiyke karsilasmayalim. chp bu bildiginiz chp. 100 yildir degismeyen zihniyet ile carpik dusunce sistemleri ile gelisen ve degisen dunya ve turkiyeyi hala bu sekilde yonetmeye calisan ve iktidar olma hayalini bu temellere dayandirmaya calisan bir dimağdan fazla birsey beklenmemeli......
03 Mayıs 2016 04:40
 // Oktay
CHP=HDP İKİSİDE aynı kafa türkiye düşmanları....
02 Mayıs 2016 17:25
 // Fenerli
Bunların geçmişinde aynısı değişen bir şey yok PKK'lı adiler...
02 Mayıs 2016 17:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler