YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den  Seçim Kanunu'nda değişiklik teklifi
CHP'den Seçim Kanunu'nda değişiklik teklifi
25 Kasım 2013 18:51
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sendika yöneticilerinin seçimlerde aday olmak için görevlerinden istifa zorunluluğunun kaldırılması amacıyla kanun teklifi hazırladı.

Tezcan ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Seçim Kanunu'nda değişiklik öngörüyor. Buna göre, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sendikaların başkan, yönetici ve denetçilerinin seçimlere katılmak için görevlerinden istifa etmeleri zorunlu olmayacak.

Teklifin gerekçesinde, demokratik katılımcılığı artırmak için meslek örgütleri ve sendikalarda seçilmiş kişilerin ülke yönetiminde bulunmasının faydalı olacağı belirtildi.

Gerekçede, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sendikaların mevzuatlarında, aday olmak üzere istifa edenlerin, aday gösterilmemesi ya da seçilmemesi halinde yeniden görevlerine dönmelerine olanak sağlanmadığı kaydedildi.

Hükümlülere bilgisayar teklifi

Bülent Tezcan, hükümlülere internet bağlantısı olmayan bilgisayar ile yazıcı imkanı tanınması için de kanun teklifi hazırladı.

Tezcan ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'nan sunulan teklif, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da değişiklik öngörüyor. Teklife göre, hükümlü, odasında, Adalet Bakanlığı'nın uygun görmesi halinde, eğitim ve kültürel amaçlı olarak internet bağlantısı bulunmayan bir bilgisayar ve yazıcı bulundurulabilecek.

Teklifin gerekçesinde, hükümlülerin, çağın gerektirdiği şekilde düşüncelerini yazıya dökmelerinin sağlanmasının en temel insan hakları gereği olduğunu belirtildi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler