YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den "sahte boşanmalar" için araştırma istemi
CHP'den "sahte boşanmalar" için araştırma istemi
20 Mayıs 2013 12:06
CHP, sahte boşanmalarının nedenlerinin araştırılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, annesi ya da babası vefat eden çok sayıda kadının, ekonomik sorunlarını hafifletebilmek amacıyla yetim maaşı almaya hak kazanmak için eşlerinden boşandığı belirtildi.

Resmi boşanma nedeniyle SGK tarafından bu kişilere maaş bağlandığı, ancak kişilerin eşleriyle birlikte yaşamaya devam ettiği belirtilen gerekçede, "Sahte boşanmalar ancak SGK denetmenlerinin yaptığı baskınlarla ortaya çıkmaktadır. Geçmiş yıllarda genellikle küçük cezalarla kurtulan bu kişiler artık daha büyük cezalarla karşı karşıya kalıyor" denildi.

Yetim aylığı almak için boşananların bunu hukuki boşluk olarak görmesi ve aylık alabilmek için boşanma yoluna gitmelerinin, toplumun aile değerlerini inciten bir durum olduğu ifade edilen gerekçede, bunun önüne geçmek ve vatandaşları bu uygulamaya mecbur kılan nedenlerin araştırılması ve sorunun kökten çözümü için olumsuz etkenlerin ortadan kaldırılması gerektiği bildirildi.

Gerekçede, ailenin korunması ve sahte boşanmaların araştırılması, kişileri buna iten etkenlerin tespiti ve sahte boşanmaların önüne geçilmesi için Meclis Araştırması açılması istendi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler