YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Şahin'e eleştiri
CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi'den Meclis Başkanı Şahin'e eleştiri.
CHP'den Şahin'e eleştiri
08 Temmuz 2010 / 23:23 Güncelleme: 08 Temmuz 2010 / 23:39

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in, ''AK Parti'nin mensubu gibi Anayasa Mahkemesini eleştirmesini, TBMM ve Türk toplumuna saygısızlık olarak'' nitelendirdi ve ''Sayın Başbakan'ın bütçe görüşmelerindeki tutumu karşısında kuzu kesilen Meclis Başkanı, Anayasa Mahkemesine karşı aslan kesilmiştir'' dedi.

Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesinin Anayasa değişikliğine ilişkin kararı ve TBMM Başkanı Şahin'in bu karara ilişkin değerlendirmesine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Anayasa Mahkemesinin kararının, iptal dilekçesinde ortaya koydukları gerekçeleri karşılamadığını, rejimin geleceğine yönelik endişelerini gidermediğini, beklentilerine uygun olmadığını belirten Hamzaçebi, kararın herkesi bağladığını söyledi.

Hamzaçebi, kararın partiler tarafından beğenilebileceğini ya da eleştirilebileceğini ifade etti. İktidar partisinin karara yönelik eleştirileri niteliğinde sayılabilecek bir eleştirinin TBMM Başkanı Şahin'den geldiğini belirten Hamzaçebi, ''Sayın Meclis Başkanı'nın olayın bir tarafı haline gelerek, tarafsız bir Meclis Başkanı yerine, AKP'nin mensubuymuş gibi bir tavır alarak, Anayasa Mahkemesini şiddetli cümlelerle eleştirmesini, yasama organına, TBMM'ye ve Türk toplumuna bir saygısızlık olarak değerlendiriyorum'' diye konuştu.


-''FANTEZİLERİN ESİRİ''-


Hamzaçebi, TBMM Başkanı Şahin'i, ''Anayasanın kendisine çizdiği sınırlar içerisine girmeye'' çağırarak, ''Herkes için bağlayıcı, kanun niteliğinde olan Anayasa Mahkemesi kararlarını esas almak yerine, bu kararların öncesinde hazırlanmış bir takım bilgilendirme notlarında yapılan fantezilerin esiri olan bir Meclis Başkanı, TBMM'ye yakışmıyor'' eleştirisinde bulundu.

''Sayın Meclis Başkanı, fantezi yapacak kişi değildir'' diyen CHP'li Hamzaçebi, sözlerini şöyle tamamladı:

''Meclis Başkanı, yasama organının itibarını sağlamakla görevli olan kişidir. Sayın Meclis Başkanı'na, o girdiği asli kurucu, tali kurucu iktidar kavramlarını, Anayasa kitaplarına gitmek suretiyle bir kez daha okumasını öneriyorum.

Sayın Başbakan'ın bütçe görüşmelerindeki tutumu karşısında kuzu kesilen Sayın Meclis Başkanı, Anayasa Mahkemesine karşı aslan kesilmiştir, aslan rolüne bürünmüştür. Sayın Meclis Başkanı'nı Anayasaya uymaya, anayasal sınırlar içerisine girmeye davet ediyorum. Meclis Başkanı, AKP'nin mensubuymuş gibi davranmamak, tarafsız olmak durumundadır.'' AA
 

chp demokrasi adalet
 // ertuş
meclis ten çıkan anayasa değişikliğine AYM ce yapılan müdahaleye cevabı kim verecekti acaba? tabiki o meclisin başkanı. kim sahip çıkmalıydı meclis başkanı. çünkü anayasa değişikliği partilerin değil meclisin gizli oyla verdiği karardır. tamammı canımmmm CHP...
09 Temmuz 2010 00:15
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler