YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Rusya ve İsrail adımlarına destek!
CHP'den Rusya ve İsrail adımlarına destek!
06 Temmuz 2016 16:15
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Rusya ve İsrail ile ilişkilerde yaşanan gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, atılan adımları desteklediklerini ve geglişmesini istediklerini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Rusya ve İsrail ile ilişkilerle ilgili gelişmelere yönelik, "Biz bu adımı, hayırlı bir adım olarak görüyoruz. Gelişmesini istiyoruz." dedi.

Yılmaz, Rusya ve İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde adımların atılmasını desteklediklerini söyledi.

İlişkilerin iyi olması için daha önce İsrail başta olmak üzere birçok ülkeye yönelik çalışmasının olduğunu aktaran Yılmaz, şunları söyledi:
"Daha öncede başta İsrail olmak üzere birçok ülkeye yönelik ziyarette bulunmuştum. 

O dönem normalleşmeye yönelik olan desteğimizi de belirtmiştik. Rusya ile ilişkilerin normalleşmesini ilk savunan ve en güçlü savunan partiydik. 

Şunun için biz Türkiye'nin büyümesini, zenginleşmesini, gelişmesini istiyoruz. 

Bölgede bir düzen tutturmasını istiyoruz. Küresel bir aktör olmasını istiyoruz. Bunun yolu da bölgede kavga ile değil, iş birliği ile ancak sağlanabilir. Düşmanlıklar başka düşmanlıkları tetikliyor. Türkiye'nin elini zayıflatıyor. İsrail ile bunların hiçbiri olmazdı."

Hükümetin bunları iç politikaya malzeme ettiğini ileri süren Yılmaz, turizm başta olmak üzere yatırımlar konusunda zarar gören ülkenin Türkiye olduğunu savundu.

Söz konusu durumun, direkt Türkiye'nin ekonomisini etkileyen bir iç politika haline dönüştüğünü ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Rusya ve İsrail ile ilgili ekonomik ilişkiler tabii ki, hükümeti köşeye sıkıştırdı. Hükümet istemese de bir adım atmak zorunda kaldı ama biz bu adımı, hayırlı bir adım olarak görüyoruz. 

Gelişmesini istiyoruz. Bizim mutlak ve mutlak etnik ve mezhep fay hatları üzerinde bir siyaset takip etmemiz gerek.

Bugün Rusya ile düzeltiyoruz yarın örneğin başka bir ülke ile kötü olmaması için. Türkiye artık seküler bir politikayla, daha iş birliğine açık bir politikayla bölgede daha kabul görür. Bu da Türkiye'nin elini bölgede güçlendirir. 

Bundan bir ders almamız gerekiyor. Ön yargılardan uzaklaşarak daha üst bir noktada ulusal çıkarların olduğu bir noktada bu işlere yaklaşmamız gerekir ki başarılı olalım."


AA

Tarihsel Derinlik
 // Niyazi Ateş
CHP destek veriyorsa bence o politikalar iyice ve yeniden bir gözden geçirilmeli. Sonra demedi demeyin. :)...
06 Temmuz 2016 Çarşamba 18:28
Demek ki neymiş?
 // Rasim DUMAN
Türkiye "seküler" bir dış politika izlerse, önü açılır, rahata erermiş ! Bunu söyleyen zât, Devletimizin Dışişleri'nde senelerce vâzife yapmış ! Son vâzifesi de yanılmıyor isem Musul Başkonsolosluğu idi. Bu zihniyet Devlet bürokrasisinden ne zaman temizlenecek, merak ediyorum....
06 Temmuz 2016 Çarşamba 17:39
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler