YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den örgüte seçim talimatları
CHP 7 Haziran seçimleri için "iletişim ilkeleri" başlığı altında, propagandanın nasıl yapılacağına ilişkin bir talimat kitapçığı hazırladı. CHP'nin seçim çalışmaları bilindiği gibi Obama'nın seçim sürecini yürüten ekip tarafından sürdürülüyor.
CHP'den örgüte seçim talimatları
20 Nisan 2015 / 13:11 Güncelleme: 20 Nisan 2015 / 13:18

Kitapçıkta, örgüt ve adaylara afiş ve pankartları nerelere asmaları gerektiğinden, nasıl propaganda yapacaklarına ilişkin pek çok talimat yer alıyor. CHP broşüründe, "nerelerde alkışlı protesto yapılamayacağı" da belirtildi.

Cami ve türbelere pankart afiş asmayın

Başka siyasi partiler assa da, tarihi ve kültürel değeri olan binalara, cami ve türbe duvarlarına afiş, pankart, bayrak asılmamalıdır.

CHP logolu araçlar trafikte mutlaka kurallara uysun

CHP logosu taşıyan araçların, trafik kurallarına aykırı davranmasına, trafik düzenini ve toplum huzurunu bozacak şekilde kullanılmasına, gereksiz yere sürekli korna çalmasına izin verilmemelidir.

Başka partilerin temsilcileriyle sert tartışmalara girmeyin

Diğer siyasi partilerin milletvekili adayları, sözcüleri ya da yöneticileriyle, seçmenin, medyanın önünde ya da özel toplantılarda asla gergin tartışmalara girilmemeli, tahrik unsuru taşıyan soru ya da sataşmalara asla yanıt verilmemelidir.

Parti programında yer almayan konulardan konuşmayın!

Seçim konuşmalarında ya da söyleşilerde, parti programında yer almayan konularda görüş bildirilmesinden, söz verilmesinden, taahhütte bulunulmasından özenle kaçınılmalıdır.

Bayrak ve afişleri içeriden yapıştırın

Afiş, kitapçık, broşür, bayrak gibi malzemelerin gelişigüzel dağıtılmaması ve kullanılmaması gerekmektedir. Kötü niyetli kişilerin ve hava koşullarının verebileceği zararı önlemek için, özellikle afişlerin, mümkünse dükkan mağaza, lokanta, berber kıraathane gibi yerlerin camlarına, içeriden yapıştırılması sağlanmalıdır.

Din, dil, ırk konusunda yorum yapmayın

T.C. vatandaşlarının din, dil ırk, mezhep ve kültür farklılıklarına yönelik asla yorum yapılmamalı, görüş bildirilmemeli, imada dahi bulunulmamalıdır.

Başka bir yerle ilgili rencide edici konuşmayın

Asla, herhangi bir ilçe, belde, köy ya da mahallede konuşma yaparken, başka bir yerle ilgili rencide edici söz kullanılmamalı, yorum yapılmamalı, imada dahi bulunulmamaldır.

Hiçbir sosyla grup aleyhinde konuşmayın

Asla, herhangi bir etnik, dini, coğrafi ya da mesleki gruba yönelik, rencide edici söz kullanılmamalı, yorum yapılmamalı, imada dahi bulunulmamalıdır.

Hasar görmüş bayrakları ortada bırakmayın

Bayrak, afiş, çıkartma gibi malzemelerin hasar görmüş halleriyle ortalıkta kalmasına izin verilmemelidir. Hasar görmüş olanlar, derhal yenileriyle değiştirilmelidir.

Seçim şarkılarını kullanın

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanmış şarkıların dışında gelişi güzel müzik kullanılmamalıdır.

Uzun konuşma yapmayın

İdeal konuşma süresi 15-20 dakikadır. Seçim konuşmalarının çok uzun ya da çok kısa olmamasına özen gösterilmelidir.

Protesto alkışı başlatmanın yeri ve zamanı yoktur

CHP'nin iletişim ilkeleri broşüründe, "milletçe alkışlıyoruz" kampanyası konusunda da bilgi verildi.
"Milletçe alkışlıyoruz ana başlığı ile ülkeyi yaşanmaz hale getiren zihniyet protesto edilecektir" ifadesinin kullanıldığı broşürde, şöyle denildi;

"Protesto alkışı başlatmanın yeri ve zamanı yoktur. Stadyumda, meydanda, otobüste, evde, sinemada, sokakta, restoranda, cafede, durakta, parkta, mağazada, alışveriş merkezinde, spor salonunda, tren garında, otobüs terminalinde, iskelede, havaalanında, uçakta, benzincide, trende, pazar yerinde, akla gelebilecek her yer ve durumda, küçük büyük her ölçekte insan kitlesiyle protesto alkışı başlatılmalı ve katılım teşvik edilmelidir.

Cami ve ibadethanelerde alkışlama yapmayın

CHP broşüründe, "nerelerde alkışlı protesto yapılamayacağı" da şöyle anlatıldı;
"Protesto alkışı, başta cami olmak üzere, ibadethaneler, hastaneler, kabristanlar, cenaze törenleri, ilk ve orta öğretim okullarında asla yapılmamalıdır.

120 Saniyelik alkışlama protestosu

Protesto alkışının süresinin ne olacağı da broşürde yer aldı;

"Protesto alkışı yaklaşık 120 saniye sürmelidir. Protesto alkışı sırasında, asla slogan atılmamalı, şarkı/marş söylenmemeli, düdük çalınmamalı, asla ama asla hakaret/küfür içeren ifadelere ve hareketlere izin verilmemelidir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler