YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Merkez Bankası'na eleştiri
CHP'den Merkez Bankası'na eleştiri
12 Aralık 2012 10:41
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın ''siyasetten aldığı talimatla kraldan daha fazla kralcı olmayı bırakması ve işini yapması gerektiğini'' savundu.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik rakamları değerlendirdi.

Cari açığın Ekim ayında da muvazaalı altın ihracatının katkısı ile gerilemeye devam ettiğini, yılın on ayında cari açığın geçen yılın aynı dönemine göre, 23,9 milyar dolar gerileyerek 41,1 milyar dolar olduğunu, aynı dönemde muvazaalı net altın ihracatının cari açıktaki gerilemeye katkısının ise 10 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Öztrak, yılın bitimine iki ay kala, cari açıktaki her 100 dolarlık düzelmenin 42 dolarının altından geldiğini belirtti.

Finansman tarafında sıcak para girişindeki hızlanmanın da kaygı verici olduğunu savunan Öztrak, ''Ekim ayında 4,5 milyar dolar tutarında sıcak para girerken, özellikle kamu borç kağıtlarına yönelik olağanüstü yabancı iştahı dikkat çekiyor. Son iki ayda kamu borç kağıtlarına gelen para 8,9 milyar dolara ulaştı. Dolar cinsinden dünyanın en tatlı karını veren kamu borç kağıtları yabancıların iştahını kabartmaya devam ediyor'' ifadelerini kullandı. Öztrak, şöyle devam etti:

''Sonuçta cari açık sürdürülebilirliği kuşkulu altın şalı ile örtülürken, açığın finansman kalitesi de giderek bozuluyor. Bir de buna ekonomideki kontrolsüz sert iniş ve büyümeden olağanüstü fedakarlık eklenince görünüm daha da vahim bir hale geliyor. Son açıklanan ve karamsarlığı artıran düşük büyüme ve daralan üretimle hükümetin de paniklediğini görüyoruz. Gelen verilerle Maliye Bakanı, TBMM'de bütçe sunuş konuşmasını değiştirmek zorunda kalıyor. Ekim ayında getirdiği yüzde 3,2'lik yıl sonu resmi büyüme tahminini ağzına bile alamıyor. Ama en çok Ekonomi Bakanı paniklemiş olacak ki hiç çekinmeden Merkez Bankası'nı tehdit ediyor ve artık bu ayki Para Politikası Kurulu'ndan bir faiz indirimi beklediği talimatını veriyor. Talimatı alan Merkez Bankası Başkanı ise daha Para Politikası Kurulu toplanmadan ihsası rey ederek faiz indirim sinyalini şimdiden veriyor. Merkez Bankası Başkanı bununla da kalmıyor, panikleyen bakanlara ve karamsar piyasaya yılın geri kalanı için adeta pembe bir tablo çiziyor. Merkez Bankası Başkanı, Kasım'da çok yüksek bir üretim artışı beklediğini, yılın son üç ayının çok daha iyi olacağı sözünü veriyor. Bizzat TCMB'nin yayımladığı öncü veriler ise başkanı teyit etmiyor.''

Açıklamasında, Merkez Bankası'nın olumsuz verilere rağmen hangi öncü veriye dayanarak Kasım'da çok yüksek üretim artışı beklediğini kamuoyuna derhal açıklaması gerektiğini savunan Öztrak, ''Başkanın elinde kamuoyundan saklanan başka bir öncü gösterge vardır da kamuoyu mu bilmemektedir  Merkez bankalarının beklenti yönetmeye yönelik sözlü müdahaleleri dünyanın her yerinde vardır ve olağandır. Buna karşın Merkez Bankası siyasetten aldığı talimatla kraldan daha fazla kralcı olmayı bırakmalı ve işini yapmalıdır. Çünkü adının önünde 'Türkiye Cumhuriyet' ibaresi olan bir kurum, bir bakan veya birkaç bakana değil tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı sorumludur'' değerlendirmesinde bulundu.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler