YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Levent Kırca'ya sert tepki
CHP'den Levent Kırca'ya sert tepki
25 Aralık 2012 13:24
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Levent Kırca'nın sözlerine tepki gösterdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 2. Dünya Savaşı'nda Türkiye'yi savaşa sokmadığını belirterek ''İnönü'nün bize hediye ettiği güzelliklerden bir tanesi bugün hayatta olmamızdır'' dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü vefatının 39. yıl dönümü Maçka'daki anıtı önünde andı. CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı'nın anıta çelenk bırakmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okudu.

Salıcı yaptığı konuşmada, İnönü'nün Türkiye'nin iz bırakan değerli siyasetçilerinden olduğunu ancak, asıl hedefleri Atatürk ve Cumhuriyet olan akişilerin hedefi haline geldiğini ileri sürdü.

İnönü'nün hayatı cephelerde geçmiş, Cumhuriyet'in kuruluşunda en kritik noktalarda gözünü budaktan sakınmamış bir yurtsever'' olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

''İnönü'nün bize hediye ettiği güzelliklerden bir tanesi bugün hayatta olmamızdır. Ülke, ekonomik zorluklar çekmiştir doğrudur ama babasız, dedesiz kalmamıştır. Savaşa girmenin olduğu kadar uzak durmanın da bedelleri vardır. Bugün, İsmet Paşa'ya onun şahsında Cumhuriyet'in  kazanımlarına saldıranların dillerine pelesenk edebildikleri tek bahane işte o savaş yıllarındaki ekonomik sıkıntılardır.''


-Levent Kırca'nın sözleri-


Tören sonrasında bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bostancı Gösteri Merkezi'ndeki ''Sanatçılar Girişimi Buluşması'' etkinliğinden erken ayrılması üzerine Levent Kırca'nın sarf ettiği cümleleri hatırlatması üzerine Salıcı şunları kaydetti:

''Biz, sanatın ve sanatçının haklarını savunan bir partiyiz. Ben o sözleri Sayın Levent Kırca'ya yakıştıramadım. Kendisini ayıplıyorum ve kendisini seven, sanatını icra etmesini savunan, onun yanında duran bütün yurttaşlarımızın vicdanına havale ediyorum.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler