YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den kurbanlıklarla ilgili flaş öneri
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, yeni yapılacak apartmanlarda kurban kesimhanelerinin de olmasını önerdi.
CHP'den kurbanlıklarla ilgili flaş öneri
04 Ekim 2013 / 15:04 Güncelleme: 04 Ekim 2013 / 15:06

Ögüt, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ithal hayvan devrinin kapandığını söylemesinden 4 gün sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, Brezilya'dan hayvan ve et alabileceklerini açıkladığını belirtti.

Apartmanlara kesimhane yapılsın

Eker'in açıklamasıyla Başbakan'ı devre dışı bıraktığını savunan Öğüt, bu açıklamanın, nüfusun üçte birini oluşturan köylüyü perişan ettiğini öne sürdü.

Öğüt, Erdoğan'a, "Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanı olarak Tarım Bakanı'nı çağırın ve ithal eti durdurun. Sizin dediğiniz mi bakanın dediği mi doğru?" diye sordu.

Kurban Bayramı öncesinde hayvanların sokaklarda, parklarda, hijyenik olmayan ortamlarda, eziyet edilerek, kesildiğini ifade eden Öğüt, "Kan gövdeyi götürüyor hem dünyaya rezil oluyor, hem hayvanlara acı çektiriyoruz" dedi. Öğüt, İslam'a göre günah ve kanunlara göre de bunun yasak olduğunu söyledi.

Bir kanun teklifi hazırladığını anlatan Öğüt, "Nasıl planlarda cami, mescit, kilise, havra yapılacak yer ayrılıyorsa apartman yapılacak yerlerde de kurban kesimhaneleri yapılsın. Yapılırsa o zaman hijyenik ortamda kurbanlarını keser, sağlıklı ortamda hayvanı kurban eder, dini vecibesini yerine getirir" diye konuştu.

Öğüt, Erdoğan'ın askerlik süresinin kısaltılmasına yönelik açıklamasının sorulması üzerine, daha önce kendisinin de bu konuda teklif verdiğini belirtti. Öğüt, kendilerinin kopya edildiğini öne sürdü.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler