YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den koalisyon için kırmızı çizgi!
Seçime dört gün kala, seçimin bir numaralı konusu koalisyon. Meclisteki üç muhalefet partisi, seçim sonrası koalisyon ihtimali için AK Parti'ye kapıları kapattı.
CHP'den koalisyon için kırmızı çizgi!
02 Haziran 2015 / 13:25 Güncelleme: 02 Haziran 2015 / 13:34

HDP Eş Genel Başkanı Salahattin Demirtaş, barajı aşmaları halinde ortaya çıkabilecek koalisyon olasılıklarını değerlendirirken CHP ile koalisyon yapabileceklerini söyledi.

Peki CHP bu konuda ne düşünüyor?

Tek başına iktidar olacaklarından emin olan CHP yetkilileri koalisyon ihtimalini pek de konuşmak istemiyorlar.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Demirtaş'ın sözlerini hatırlatarak sorduğumuz koalisyon sorusuna, "CHP'nin kırmızı çizgileri var, bu kırmızı çizgilerin korunması kaydıyla siyaset bir müzakere işidir." diye yanıt verdi.

Elbette durumu değerlendireceğiz

Biz tek başına iktidar olmak için yola çıkmış bir partiyiz. Prensip olarak şu partiyle, bu partiyle koalisyon yaparız, yapmayız diye bir ön kabulümüz, ön koşulumuz olmamakla birlikte, eğer seçim sonuçları Cumhuriyet Halk Partisi'ni tek başına iktidara getirecek şekilde sonuçlanmazsa önümüzdeki durumu elbette değerlendiririz.

MHP ile de olabilir

Ama şu anda, şöyle yaparız, böyle yaparız diye bir hüküm vermek doğru değil. Yani bu MHP ile de olabilir, duruma bakılır. Türkiye'nin hükümetsiz bırakılmaması gerekir, bu çerçevede durum değerlendirilir.

Kırmızı çizgimiz bellidir

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kırmızı çizgisi bellidir. Ulusal bütünlüğümüz, devletin, laik niteliği ve hukuk devleti olma özelliği bizim kırmızı çizgimizdir. Her şey bu çerçeve içinde bakarız. Bu kırmızı çizgilerin korunması kaydıyla siyaset bir müzakere işidir.

AKP ile asla olmaz

Ama AKP ile asla olmaz. Hırsızlığı, laiklik karşıtı odak olduğu tescillenmiş, ulusal bütünlüğümüzle ilgili hiçbir hassasiyeti olmayan, hukuka, anayasa'ya saygısı olmayan bir partiyle biz elbette ortak olmayız.

Selahattin Demirtaş ne demişti?

Genel seçimlerde yüzde 10'luk barajı geçip Meclis'e girmeyi hedefleyen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

"AK Parti ile asla CHP ile oturup konuşabiliriz..."

Posta gazetesi yazarı Hakan Çelenk'e konuşan Demirtaş, "AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayız. CHP ile koalisyon yapmayı oturup konuşabiliriz. MHP'li seçmen de yeniden savaş çıksın istemiyor. Toplum artık barış istiyor. MHP'nin de çözüm sürecini konuşmaya mecbur kalacağını düşünüyorum" dedi.

chp nin sözüne inananın aklına şaşarım..
 // atiker
canakkalede hdp mitingine belediyenin resmi aracıyla desdek vereliyor bu inkar söylemleri takiyeden öte bir şey değil türkiyedeki ak partisi ve cb nına karşı oluşturulan şer cephesi eğer becerebilirse chp+mhp+hdp+ paralel yapı koalisyonu kurulacak kendi iftira ve algı oparasyonları üzerinden iğrenç bir hesaplaşma süreci başlatacaklar komisyonlar alçak divanlar kurulacak ak partililere plananan her türlü kıyım ve zulüm yapılacak ülke patronların isteği peyk güdülebilir eski türkiye konumuna döndü...
02 Haziran 2015 Salı 15:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler