YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den ilginç kongre yorumu: Hukuksuzdur
CHP'den ilginç kongre yorumu: Hukuksuzdur
27 Ağustos 2014 20:26
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, AK Parti'nin 1.Olağanüstü Kongresi'ne tepki göstererek "Kongre hukuksuzdur" açıklamasında bulundu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Erdoğan’ı Anayasa'yı ihlal etmekle suçladı.

"Kongre hukuksuzdur"

Koç, Yüksek Seçim Kurulu’nun 15 Ağustos’ta seçim sonuçlarını ilân etmesinin ardından Erdoğan’ın Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevinin sona erdiğini savundu, "Kongre hukuksuz" dedi.

"Erdoğan Ak Parti kongresine katılmıştır"

Koç, şunları söyledi;

"Bu hukuksuzluk dönemi, bugün aleni bir aşamaya geldi. Bugün toplanan AKP 1. Olağanüstü Kongresi hukuksuz bir süreç içinde toplanmıştır. 10 Ağustos’ta cumhurbaşkanı seçilen, 15 Ağustos’ta resmileşen ve cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, bugün AKP Kongresine katılmıştır.

Bir siyasi parti genel başkanı gibi bir konuşma jargonu sergilemiştir. Yine hedefinde CHP. Bir cumhurbaşkanı, bir siyasi partinin kongresinde ana muhalefet partisine ağzına geleni söyleme hakkını kendisinde bulmaktadır. O zaman bu rejimin adını koymamız lazım. Devlet, devlet eliyle maalesef hukuk devleti olmaktan çıkartılmıştır. Tek bir kişinin beklentilerine, dayatmalarına teslim edilmiştir. Bu tablo vahim tablodur.

Bir cumhurbaşkanın bir siyasi parti kongresinde, o partinin genel başkanıymış gibi konuşması, açması kongreyi, yönlendirmesi hukuka meydan okumaktır, hukuk tanımazlıktır. Onun için bugün yapılan AKP kongresi yasal dayanaktan yoksundur. Mevcut hükümet zaten düşmüş durumdadır ama yeni hükümete görevi devredecek bir hükümette maalesef fiilen yoktur Türkiye’de."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler