YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den HDP'ye iki kere olumsuz yanıt
CHP'den HDP'ye iki kere olumsuz yanıt
22 Temmuz 2015 11:00
Demirtaş'ın Suruç katliamı nedeniyle yaptığı 'Meclis olağanüstü toplansın' çağrısına CHP'den iki kez olumsuz yanıt geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Meclis olağanüstü toplanmalı" çağrısı sonrasında gözlerin çevrildiği Meclis Başkanlığı ve CHP 'den olumsuz yanıt geldi.

HDP, her şeye rağmen bu girişimde bulunacağını ve barıştan yana olan, ülkenin gidişatı konusunda kaygı duyan vekillerden destek beklediğini açıkladı.

HDP adına girişimde bulunan HDP Grup Başkanvekilleri, CHP Grup Başkanvekilleri, AKP Grup Başkanvekilleri ve Meclis Başkanı ile görüştü.

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, kişisel inisiyatif kullanmaktan çekinerek, böyle bir girişim için siyasi partilerin karar vermesini istedi. CHP Grup Başkanvekilleri ise parti olarak böyle bir girişimin içinde yer almayacaklarını bildirdiler.

HDP'li yetkililer, bu tutumun CHP'nin genel söylemleriyle çeliştiğini, CHP'nin toplumsal barıştan yana tavır takınması gerektiğini belirterek, bir kez daha talebin görüşülmesini istedi. Bunun üzerine ikinci kez yapılan değerlendirmede de CHP, HDP'ye olumsuz yanıt verdi.

Meclis Başkanı olağanüstü toplantı çağrısı yapmıyorsa, Meclis'in toplanması için milletvekili sayısının 5'te bir çoğunluğu olan 110 vekilin imzası gerekiyor. HDP'nin sayısı yetmediği için dışarıdan 30 vekilin HDP'ye destek vermesi gerekiyor.

BALUKEN: BARIŞTAN YANA VEKİLLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

CHP'nin destek vermemesini Twitter'dan eleştiren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, yine de böyle bir girişimde bulunacaklarını ve barıştan yana olan milletvekillerinin kişisel desteklerini beklediklerini söyledi.

1
 // 1
Meclis olağanüstü toplandı diyen vekiller pkk ve HDP ile bu oyunu tezgahlamis demektir meclisin olağan üstü toplanması gereken bir çok konu varken
......
22 Temmuz 2015 23:09
BARIŞ DEDİKLERİ...
 // akasay
hdp nin pkk nın barış dedikleri, biz istediğimiz kadar insan öldürürüz, yol keseriz, kamyon minibüs yakar, insan kaçırırız. Bunlar terör değil, barış içindir. bizimkiler terörist değil gerilladır. Ama bize kimse yan bile bakamaz, ayağımıza bile basamaz. onlar terörist tir. Bırak MHP yi , akp liler için de, chp liler için de
bile yetti artık....
22 Temmuz 2015 Çarşamba 12:48
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler