YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den HDP'ye 'gizli ittifak' teklifi
CHP'den HDP'ye 'gizli ittifak' teklifi
14 Ocak 2014 15:45
HDP Eşbaşkanları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder'in CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na geçen hafta yaptığı ziyaretin perde arkasında ilginç detaylar ortaya çıktı.

Seçim ittifaklı gündemli ziyarette CHP'nin "gizli ittifak" önerdiği belirtildi. HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü, parti genel merkezinde düzenlediği sohbet toplantısında 'İstanbul ittifakı' konusundaki tartışmalara noktayı koydu. Tuncel ve Kürkçü, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yaptıkları ittifak görüşmesini anlatırken, şu tespitlerde bulundu:

"Biz konuyu ilkeli bir şekilde tartışmak istedik. Nasıl bir yerel yönetim, genel siyaset anlayışımız var ortaklaşabilir miyiz? CHP'nin yaklaşımı oylarınız çok güzel fakat aramızdaki ilişkiyi kimse bilmesin. Gizlice oylarınızı bize verin. Açıkça ortaklık yapmayalım. Çünkü bu bize zarar verir. Bu müzakere edilebilir bir zemin değil."

"CHP Cemaat'in kolunda"

Tuncel ve Kürkçü, CHP'nin bugünkü siyasi denklemde kendisine müttefik olarak cemaat, MHP'nin soft ırkçılarını, zenginleri seçtiği için ortak zemin bulmalarının imkânsız olduğunu söyledi. CHP'nin kendilerini "oylarını bölmekle" eleştirdiğine işaret eden Kürkçü, şu tespitleri yaptı: "Biz nasıl bölelim? Nezaket ziyareti sırasında son derece katı bir biçimde deklere edildi. Asla birlikte görülmeyelim... Oylarımızı bölüyorsunuz sahnesi bitmiştir. Herkes kendi istikametinde yürüyecek. İstanbul'da HDP bayrağı ile seçime giriyoruz."

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler