YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Esad açıklaması
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP'nin Suriye konusunda hiçbir zaman Esad rejiminin savunuculuğunu yapmadığını ve ona meşruiyet ölçüsü biçmediğini ifade etti.
CHP'den Esad açıklaması
05 Eylül 2012 / 14:21 Güncelleme: 05 Eylül 2012 / 14:21

Loğoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı basın organlarında yayımlanan haber ve yorumlarda Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde yapılan Sosyalist Enternasyonal (SI) 24. Kongresi'nin kararlarında Suriye konusunda yer alan ifadelerin Cumhuriyet Halk Partisi'nin görüşlerine ters düştüğü iddia edildiğini ve bu bağlamda özellikle Esad rejiminin tüm meşruiyetini kaybettiği ibaresine işaret edildiğini belirtti.

Loğoğlu, şunları kaydetti:

''CHP, Suriye konusunda hiçbir zaman Esad rejiminin savunuculuğunu yapmamış ve ona meşruiyet ölçüsü biçmemiştir. Cape Town'da bu konuda herhangi bir tartışma yaşanmamıştır. Bu itibarla, Suriye konusunda kabul edilen kararlar, SI camiasının genel bakış açısını yansıtmaktadır.

Öte yandan, CHP, Suriye'de şiddetin her noktada sona erdirilmesi, bunun için diplomasi ve diyalog mekanizmalarının etkin bir şekilde çalıştırılması ve komşu ülkeye barış ve istikrar getirecek yolların arayışı içinde olmuştur. Bu çerçevede, Partimizin en ön planda savunduğu görüş, Suriye'nin geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesi ve ülkeye dışarıdan bir askeri müdahale olmamasıdır. Cape Town'da Suriye'ye ilişkin olarak alınan kararlara askeri müdahale olmaması ifadesinin girmesi CHP heyetinin talep ve girişimleri sayesinde olmuştur. Sosyalist Enternasyonal'in Cape Town'da gerçekleşen toplantısındaki Suriye gerçekleri bununla sınırlıdır.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler