YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den erken seçim açıklaması
CHP'den erken seçim açıklaması
17 Ağustos 2015 15:14
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, erken seçim ihtimaline karşı bütün hazırlıkları yaptıklarını belirterek, "Bildirgemizde yeni koşullara göre eklemeyi düşündüğümüz yönler var" dedi.

 Erdoğdu, CHP Mersin İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin çok zor bir dönemden geçtiğini, bu zor günlerin en acısını  evlatlarını kaybeden anne ve babalar ile babasız kalan çocukların yaşadığını  söyledi. 

Genel seçimlerin ardından yaşananları anlatan Erdoğdu, partisinin  bugüne kadar olan koalisyon süreçlerinden çok farklı bir iklim içinde görüşmeler  gerçekleştirdiğini dile getirdi. 

Türkiye'nin geleceği için 14 temel ilke tespit ettiklerini aktaran  Erdoğdu, şöyle konuştu: 

"Zannetmeyin ki bu ilkeler olmayacak şeyler değildi. Bu temel ilke  dediğim sadece Türkiye'nin değil dünyada hukuka, hukuk devletine, demokratik hak  ve özgürlüklere, sosyal haklara riayet eden ve bunu önceleyen bütün siyasi  partilerin bütün rejimlerin temel aldığı ilkeler. Bu ilkeleri 5 ana başlık  altında topladık. Bu başlıkların hiçbiri itiraz edilebilir şeyler değil.  Koalisyon görüşmeleri sonunda bunlara itiraz yok. Ne denildi 'Biz 3 aylık bir  geçici hükumetle seçime gitmek istiyoruz.' Bu olmaz. Halk bize onu demedi. 'Gidin  bir daha seçim yapın' demedi. Halkın verdiği işaret doğrultusunda bir koalisyon  hazırlığı olmadı" diye konuştu. 
 
Erdoğdu, parti olarak erken seçime hazır olduklarını ve kendilerine  güvendiklerini bildirdi. 
 
Türkiye'yi bütün çıkarların önüne koyduklarının altını çizen Erdoğdu,  şu ifadeleri kullandı: 
 
"CHP bu ülkenin temel blokudur. CHP'nin zayıfladığı,  güçsüzleştirildiği bir ortamda Türkiye güçsüzleşir. Bunu biliyoruz. Cumhuriyetin,  laikliğin, Mustafa Kemal ilkelerinin, sosyal hukuk devletinin temel direği temel  taşıyıcı eksenidir. Onun zayıflaması Türkiye'nin zayıflamasıdır. Erken seçim  ihtimali durumunda bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bildirgemizde yeni koşullara  göre eklemeyi düşündüğümüz yönler var. Bu çalışmalar yürütülüyor. Özellikle  ekonomik ve sosyal haklar, dış politikada barışı yeniden tesis edeceğimiz noktada  çalışmalar sürüyor." 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler