YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Ergin'e sert eleştiri
CHP Partis Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıklamalarına tepki gösterdi.
CHP'den Ergin'e sert eleştiri
05 Eylül 2011 / 17:55 Güncelleme: 05 Eylül 2011 / 18:12

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yasadışı dinlemelerle ilgili sözlerini eleştirerek, ''Sayın Bakanın dinlemelerle ilgili olarak 'Kılıçdaroğlu açıklasın' demesi  ve 'cep telefonundan bile dinleme yapılabiliyor biz ne yapalım' diye açıklama yapması, hem bir aczin hem de dinlemelerden hükümetin haberdar olduğunun itirafıdır'' ifadesini kullandı.

Güler, yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, ''Deniz Feneri e.V Bağlantılı Soruşturma, tutuklu milletvekillerinin durumu ve yasadışı dinlemelere'' ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Adalet Bakanı Ergin'in açıklama yaparken adaletsiz olmaması ve kamuoyunu yanıltmaması gerektiğini ifade eden Güler, bakanın ''Deniz Feneri e.V Bağlantılı Soruşturma'' konusunda ''şüphelilerin avukatı gibi'' davrandığını, tutuklu milletvekillerinin durumu konusunda ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla yayımlanan protokolü yok saydığını ileri sürdü.

Tutuklu milletvekillerinin durumu hakkında TBMM'de AK Parti ve CHP temsilcileri arasında imzalanan protokolü hatırlatan Güler, açıklamasında şunları kaydetti:

''Sayın Bakan biz CHP olarak Adalet Bakanlığı'ndan bir şey istemiyoruz. Biz yalnızca Sayın Başbakan'ın onayı ile imzalanan protokole göre, AKP Meclis Grubu'nun da Hükümetin de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istiyoruz. Bunu isterken de Sayın Bakan'a soruyoruz, siz tutuklu milletvekilleriyle ilgili olarak AKP ve CHP arasında imzalanan protokolü bilmiyor musunuz  Okumadınız mı  O protokol Sayın Başbakan'ın da onay verdiği bir anlaşmadır ve Sayın Kılıçdaroğlu protokolün altındaki imzaları partilerin namusu olarak tanımlayıp, 'herkes namusuna sahip çıksın' demiştir. O protokol CHP'nin yemin yolu açılsın önerisine, Hükümetin 'evet haklısınız, bunun için çaba harcayacağız' taahhüdüdür. Biz sizden söz namusuna uygun davranmanızı istiyoruz. Bakan her konuda olduğu gibi ya ulusal ve uluslararası hukukun bu konuda uygulanmasını sağlayacak, yada uygulamayanlar hakkında gereğini yapacak.  Bunu yapamayanın o makamda işi yoktur. Kendisi Bayındırlık Bakanı mı, yoksa başka bir ülkenin bakanı mı ''

Ergin'in, ''Deniz Feneri e.V Bağlantılı Soruşturma'' konusunda ''Bu soruşturma 3 yıldır devam ediyor, savcıların çalışmalarına kimse müdahil olmadı'' ifadesini kullandığını kaydeden Güler, ''Ne zamana kadar müdahil olmadı Sayın Bakan  Soruşturmada AKP'lilerle, hatta bir Bakanın özel kalemiyle ilişkiler ortaya çıkana kadar mı   Savcılar o belge ve bilgiye ulaşınca mı görevden alındı '' diye sordu. Güler, açıklamasında şunları kaydetti:

''Sayın Bakan oturduğu koltuğun ve yetkilerinin de farkında değilmiş gibi savcıların başsavcının tasarrufuyla değiştirildiğini söylüyor. Başsavcının üst kurulu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Başkanı Adalet Bakanı'dır. Müfettişleri görevlendiren de Adalet Bakanı'dır. Açık ve somut bu gerçekler ışığında Sayın Bakanın 'başsavcı yaptı ben yapmadım' demesi tam bir sorumsuzluk örneğidir.

Öte yandan, Sayın Bakan savcılar için 'kanunu ihlal ettiler' dedi. Biliniyor ki, inceleme soruşturmaya dönüştürüldü ve devam ediyor.  Ama, Bakan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun başkanı olarak, bitmeyen bir soruşturmada önüne gelecek konu hakkında kesin kanaatini açıklıyor. HSYK sandalyelerinde kendi bürokratları ve Bakanlığın hazırladığı blok listeden seçilen üyeler görev yaparken, bunlardan nasıl adalete uygun bir sonuç bekleyeceğiz

Sayın Bakanın dinlemelerle ilgili olarak 'Kılıçdaroğlu açıklasın' demesi  ve 'cep telefonundan bile dinleme yapılabiliyor biz ne yapalım' diye açıklama yapması, hem bir aczin hem de dinlemelerden hükümetin haberdar olduğunun itirafıdır. 'Kılıçdaroğlu açıklasın' diyen Bakan bilsin ki, CHP iktidarında bu ve benzeri her tür hukuksuzluk hem açıklanacak, hem de herkes hukuksuz tasarrufunun bedelini ödeyecektir.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler