YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’den Erdoğan’a Musul suçlaması
CHP’den Erdoğan’a Musul suçlaması
12 Haziran 2014 16:10
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Musul'da yaşananlarla ilgili hükümetin dış politikasını eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 'Türkiye caydırıcılığını makul yollardan göstererek ve kanıtlayarak rehin tutulan tüm konsolosluk görevlilerini ve TIR şoförlerinin bu çetelerden kurtarılmasını ve sağlıklı olarak tahliye edilmelerini sağlamakla yükümlüdür' dedi.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, IŞİD terör örgütü tarafından Musul’da konsolosluk baskınında alıkonulan Türk vatandaşları olduğunu söyleyen Haluk Koç, hükümetin dış politikasını eleştirdi. Türkiye’nin bölgede terörün hedefi haline geldiğini söyleyen Koç, Başbakan Erdoğan’ı Musul’da yaşanan olaylardan haberdar olduktan sonra gerekeni yapmamakla suçladı.

“Bizimkiler elleri ile bir canavarı büyütmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullanarak iktidarın radikal terör örgütlerine destek verdiğini iddia eden Koç, “El Nusra ve IŞİD militanlarını düne kadar niye desteklediniz, bugün hangi gerekçe ile bunları terör listesine aldınız, bu bölgelerdeki bu örgüt elemanlarını silahlandıran siz misiniz, değil misiniz?” sorularını sordu. Koç, “AK Parti aynen Suriye gibi Irak’ın içişlerine karışmakta. Irak’ta da aynı politikayı izledi. Mezhep odaklı tercihte bulundu. Milletçe bu dış politikanın acı sonuçlarını yaşıyoruz. IŞİD terörü Türkiye ve dünya için büyük bir tehdittir. Türkiye caydırıcılığını makul yollardan göstererek ve kanıtlayarak rehin tutulan tüm konsolosluk görevlilerini ve TIR şoförlerinin bu çetelerden kurtarılmasını ve sağlıklı olarak tahliye edilmelerini sağlamakla yükümlüdür. Şii olsun, Sünni olsun, çatışma bölgesindeki Türkmen nüfusun yoğunluklu olduğu bölgede Türkmenlerin can ve mal güvenliğini Türkiye korumak zorundadır. Bu sorun ulusal bir sorundur. Gözü dönmüş çetelere Türkiye aymazlıklarını gösterecek güçtedir” diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler